Tığ ile Şerit Gül Yapımı

Tığla Şerit Gül
Tığla Şerit Gül

Tığla yapılan süslemeler oldukça ilgimi çekmiştir. Hatta sizlere daha önceki konularımda bu tarz tığla örülen süslerden örnekler paylaşmıştım. Bu sefer sizler için tığla şerit gül yapılışını aktaracağım. Atolyehobi kanalının güzel bir çalışması olan bu süslemeyi birçok örgü çalışmanızda ya da özel gün kutlamalarında kullanabilirsiniz.

Gül motifli süs sadece 3 sıradan oluşmuştur. Yapımı kolay tığ işi bir süs projesidir. Örnek çalışma koton iplik kullanılarak yapılmıştır. Videolu gösteriminde ise ebruli bir iplikle çalışılmıştır ve 3 numara tığ kullanılmıştır. Hacimli olması adına biraz daha kalın, orta kalınlıkta ipler tercih edilmesi çalışmanın daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Bu tarz tığ işi çiçek süslemelerini örgü çantalar, şapkalar, bereler, hırka, yelek, kırlent, battaniye ve taçlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine bu tip yeni tığ işi süslemeler arıyorsanız tığ işi minyatür elbise çalışması da hoşunuza gidecektir. Ayrıca süslemelerde yer verebileceğiniz tığ işi kalp motifi yapımı da ilginizi çekecektir.

Anlatımlı Tığ İşi Gül Yapımı
Anlatımlı Tığ İşi Gül Yapımı

Tığla Şerit Gül Nasıl Örülür?

Şerit halinde örülen tığ işi gül süsünün büyüklüğünü ve kat sayısını başlangıçta çekeceğiniz zincir sayısında değişikliğe giderek ayarlayabilirsiniz. Şerit halinde örülmesi tamamlandıktan sonra elle katlanarak bir gül formu elde edilmiştir.

Örnek gül süsünde 60 adet zincir çekerek çalışmaya başlanmıştır. Zincir üzerine birer zincir atlayarak aralarında 1 zincir olacak şekilde ikili tırabzanlardan kutucuklar yapılmıştır. Bir sonraki sırada her tırabzanın tepesine arada 2 zincir çekerek yine ikili tırabzanlar yapılarak devam edilmiştir. Son sırada ise gülün yaprakları çalışılmıştır. Yapraklar için de her kutucuğa 3 zincir ve 4 adet ikili tırabzan yapılmıştır.

Şeridin örmesi tamamlandıktan sonra el yordamı ile katlanıp dikilerek gül formu elde edilmiştir.

Anlatımlı Tığ İşi Gül Yapımı Videosu

Nasıl yapıldığını daha iyi öğrenmek istiyorsanız aşağıda paylaşacağım videosunu mutlaka izlemelisiniz. Böylece birçok projenizde süsleme amacı ile kullanabileceğiniz bir örgü gül süsünüz olacaktır.

Kaynak: https://youtu.be/wOcTkh2MECE(atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı