Ana Sayfa Örgü Modelleri Tığ İle Sepet Modeli Nasıl Yapılır

Tığ İle Sepet Modeli Nasıl Yapılır

tığ ile sepet modeli anlatımlı
tığ ile sepet modeli anlatımlı

Beklentilerimiz ne yönde olursa olsun, harika örgü modelleri ile inanılmaz sonuçları almamız mümkün olacaktır. Her bakımdan eşsiz ve ideal bir şekilde karşımıza çıkan tığ işleri de aynı şekilde kendin yap projelerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu özel modeller içinde sizler için seçtiğimiz tığla sepet modeli yapımı, farklı alanlarda yararlanabileceğiniz oldukça başarılı bir modeldir. Etkileyici ve farklı bir görüntüye sahip olan bu model, göründüğü kadar da zor değil. Bunu projemizin resimli anlatımlarında sizler de göreceksiniz.

tığ ile sepet modeli

İşlem için öncelikle yukarıda ki gibi, zincir çekiniz. Yapmak istediğiniz modelin ölçülerinde bunu yapabilirsiniz. Ya da sadece model çıkarmak için 30-40 kadar zincir ile işleme başlayabilirsiniz.

Zincir çekme işlemi bittikten sonra, model için yan zincire bir sık iğne yapın, 5 zincir çekin, tığa ip alın, hemen yan zincirin içine girin. İp çekin ve 5 zincir boyuna kadar gelin.

tığ ile sepet modeli yapılışı

Bu işlemi 4 kez yapın ve çektiğiniz ipleri tek seferde toplayın. 3 kez işlemi tekrarlayın. Tığla sepet modeli bu şekilde ilerleyecek. Bitiş modelinde sık iğne ile 4 zincir sonrasına batın. Bu şekilde pot olmayacaktır.

tığ ile sepet modeli nasıl yapılır

Sıra sonuna kadar aynı işlemleri tekrarlıyoruz.

tığ ile sepet modeli resimli anlatım

Şimdi modelimizin ikinci sırasına başlayacağız. Burada dikkat edilecek bazı noktalar var. Çünkü es geçerseniz model doğru şekilde olmayacaktır.

1- işlem aynı ilk sıradaki gibi 4 zincir çekin. Resimde de dönüş noktasını görmektesiniz. Alt modelin tepe kumsunda bulunan 3 fıstığın tepelerine aynı işlemi uygulayın.

2- ikinci sıra ilk modelin bitiş noktasını, alt ikinci modelin tepe sonuna yapacaksınız.

3- üst modelin ikinci motifini, alt sıranın ikinci motifinin zincirli alanına yapıp, alttaki üçüncü modelin sonu ile sık iğne yaparak bağdaştırın.

Bu üç nokta tığla sepet modeli aşamalarının en dikkat edilmesi gereken noktasıdır. Bu aşamaları doğru şekilde tamamladığınızda sorunsuz bir şekilde modelinizin yürümesi, başarılı bir görsel olarak oluşması mümkün olacaktır.

tığ ile sepet modeli anlatımlı

Farklı renkler ile yapabileceğiniz bu model, inanılmaz şık, sepet görüntüsünde olacak. Bu şekilde bir modeli en parlak olarak elde etmek için, floş ipleri ya da pamuklu merserize deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here