Tığ ile File Örmek

Tığ işi file yapımı
Tığ işi file yapımı

File örgü modeli, her türlü tığ işlerinizde kullanabileceğiniz bir modeldir. Tığ işi file yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Zincir ve dolamadan batma işleminin kullanıldığı bu yöntem ile şık atkı, lif, hatta delikli kazak ve yelekler örebilirsiniz. Tığ kullanmaya alışmak için başlangıçta file örmek, elinizin kısa sürede tığ kullanımına alışmasını sağlar.

Tığ işlerinde her zaman zincir çekerek başlamak gerekir. Örmek istediğimiz modele göre istenilen uzunlukta zincir çekerek başlanır. Zincirimizin uzunluğunu tamamladıktan sonra tığımızı dolamadan 6. zincire batırırız. Tığımıza iplik dolarız ve tek seferde çekeriz. Tığ işi file yapımı işlemimizin ilk deliğini oluşturmuş oluruz. Ardından 5 adet zincir çekeriz ve 2 zincir boşluk bırakarak, 3.zincire dolamadan batırırız. Ardından tığımıza iplik dolayıp çekeriz. Bu şekilde ilk sıramızı tamamlarız. Köşeye geldiğimizde 6 zincir çekerek dönme işlemini yaparız.

2. sıraya geçtiğimiz zaman alt sırada oluşan deliklerin içerisine dolamadan tığımızı batırırız ve tek seferde çekeriz. Filelerimizin boyutunu ayarlarken, örülmek istenen nesnenin uzunluğu ölçü alınır. Filelerin deliklerinin daha geniş olması istenirse, aradaki zincir sayılarını arttırmak gerekir. Eğer deliklerin daha büyük olmasını isterseniz, 7’den daha fazla zincir çekerek başlayabilirsiniz. File örgüde dikkat edilmesi gereken husus, zincir sayılarının aynı miktarda olmasıdır. Eğer file örerken, bir sırada zincir sayısı azaltılıp, bir sırada arttırılırsa, düzensizlik meydana gelir. Tığ işi filemizin örümü oldukça kolaydır ve son derece hızlı çoğalır. Zincir ve sık iğne yaparak modelimizi rahatlıkla tamamlarız.

Örmesi oldukça kolay olan tığ işi file yapımı işlemimizi bu şekilde tamamlarız. İstenilen uzunlukta örüldükten sonra ipimizi koparabiliriz. File yapımında istenilen rengi kullanabilir, dilerseniz her sırada farklı renkler de kullanabilirsiniz. Son derece pratik olan file örümünü tığ kullanmayı, öğrenmek isteyenlere öğretebilirsiniz.

tığ file örme
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı