Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ ile File Örmek

Tığ ile File Örmek

Tığ işi file yapımı
Tığ işi file yapımı

File örgü modeli, her türlü tığ işlerinizde kullanabileceğiniz bir modeldir. Tığ işi file yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Zincir ve dolamadan batma işleminin kullanıldığı bu yöntem ile şık atkı, lif, hatta delikli kazak ve yelekler örebilirsiniz. Tığ kullanmaya alışmak için başlangıçta file örmek, elinizin kısa sürede tığ kullanımına alışmasını sağlar.

Tığ işlerinde her zaman zincir çekerek başlamak gerekir. Örmek istediğimiz modele göre istenilen uzunlukta zincir çekerek başlanır. Zincirimizin uzunluğunu tamamladıktan sonra tığımızı dolamadan 6. zincire batırırız. Tığımıza iplik dolarız ve tek seferde çekeriz. Tığ işi file yapımı işlemimizin ilk deliğini oluşturmuş oluruz. Ardından 5 adet zincir çekeriz ve 2 zincir boşluk bırakarak, 3.zincire dolamadan batırırız. Ardından tığımıza iplik dolayıp çekeriz. Bu şekilde ilk sıramızı tamamlarız. Köşeye geldiğimizde 6 zincir çekerek dönme işlemini yaparız.

2. sıraya geçtiğimiz zaman alt sırada oluşan deliklerin içerisine dolamadan tığımızı batırırız ve tek seferde çekeriz. Filelerimizin boyutunu ayarlarken, örülmek istenen nesnenin uzunluğu ölçü alınır. Filelerin deliklerinin daha geniş olması istenirse, aradaki zincir sayılarını arttırmak gerekir. Eğer deliklerin daha büyük olmasını isterseniz, 7’den daha fazla zincir çekerek başlayabilirsiniz. File örgüde dikkat edilmesi gereken husus, zincir sayılarının aynı miktarda olmasıdır. Eğer file örerken, bir sırada zincir sayısı azaltılıp, bir sırada arttırılırsa, düzensizlik meydana gelir. Tığ işi filemizin örümü oldukça kolaydır ve son derece hızlı çoğalır. Zincir ve sık iğne yaparak modelimizi rahatlıkla tamamlarız.

Örmesi oldukça kolay olan tığ işi file yapımı işlemimizi bu şekilde tamamlarız. İstenilen uzunlukta örüldükten sonra ipimizi koparabiliriz. File yapımında istenilen rengi kullanabilir, dilerseniz her sırada farklı renkler de kullanabilirsiniz. Son derece pratik olan file örümünü tığ kullanmayı, öğrenmek isteyenlere öğretebilirsiniz.

tığ file örme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here