Tığ ile Ekose Örgü Nasıl Yapılır

Tığ İle Ekose Örgü
Tığ İle Ekose Örgü

Son zamanların en çok merak edilen konusu olan tığ ile ekose örgü yapımı hakkında bir araştırma yaptım. Öğrendiklerimi ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Ekose örgü yapılışı hakkında çok faydalı olacağını düşündüğüm bu yazımı mutlaka incelemenizi öneririm.

Ekose Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Ekose, bir kumaş desenidir. Fransa ve İskoçya’dan dilimize yerleşmiş bir kelimedir. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çok moda olan bir desen çeşididir ve günümüzde hala birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kumaşlar desen olarak kullanımı yaygındır. Ekose etekler, ekose koltuk kaplamaları gibi kumaşı içinde barındıran tüm alanlarda desen olarak kendini göstermektedir. Son zamanlarda da el işi örgü çalışmalarında da ekoseli örgü desenleri oldukça revaçtadır.

Ekose Kumaş
Ekose Kumaş

Ekose Örgü İpleri Hangileridir?

Ekose birden çok renkteki ipliğin bir araya gelmesi ile oluşan örgü iplikleri kullanılmaktadır. Şu anda en çok kullanılan örgü ipliği Himalaya Everday Ekose (Plaid) modelidir. Batik ipler de kullanılabilir ama yapısı itibari ile ekose örgü ipleri bu iş için daha uygundur. Diğer iplerde modeli oturtamama sıkıntısı yaşanmaktadır. Yabancı olarak terimi de Color Pooling’tir. Türkçe karşılığı renk havuzudur.

Ekose Örgü İpleri
Ekose Örgü İpleri

Ekose Örgü İle Neler Yapılabilir?

Şu anda örgü ile ne yapabiliyorsanız ekose desenlerini de bu örgülerde kullanabilirsiniz. Desen yapısı nedeni ile kareli bir görünüme sahiptir. Bu yüzden genellikle şal, hırka, yelek, battaniye, kazak ve atkı yapımında tercih edilmektedir. Sizler tabi daha başka çalışmalarınızda da bu ekose tekniğini uygulayabilirsiniz.

Ekose Örgü Yastık Kılıfı 1
Ekose Örgü Atkı 1
Ekose Örgü Atkı 2
Ekose Örgü Atkı 3
Ekose Örgü Battaniye 1
Ekose Örgü Battaniye 2
Ekose Örgü Battaniye 3
Ekose Örgü Battaniye 4
Ekose Örgü Battaniye 5
Ekose Örgü Bere 1
Ekose Örgü Bere 2
Ekose Örgü Bere 3
Ekose Örgü Boyunluk 1
Ekose Örgü Deseni 1
Ekose Örgü Deseni 2
Ekose Örgü Deseni 3
Ekose Örgü Deseni 4
Ekose Örgü Deseni 5
Ekose Örgü Kazak 1
Ekose Örgü Kazak 2
Ekose Örgü Masa Örtüsü 1
Ekose Örgü Şal 1
Ekose Örgü Şal 2
Ekose Örgü Şal 3

Ekose Örgü Nasıl Örülür?

En kolayı sık iğne ile yapılan ekose örgü modelleridir. Bundan başka öreceğiniz projeye ve ekose desenine göre farklı teknikler de uygulanmaktadır. Gerek yerli gerekse yabancı olmak üzere internette sürüyle tığ işi ekose videosu bulunmaktadır. Bu videolardan ekose örgüde hangi tekniklerin kullanıldığını görebilirsiniz. Ekose örgü videolarını bulmak için tığ işi ekose örgü modelleri ya da Color Pooling yazmanız yeterli olacaktır. Sizler için araştırıp bulduğum videoları yazımda yararlanmanız için paylaştım. Aynı zamanda yeni başlayacak olanlar için Türkçe sık iğne ile ekose örgü yapımı videosu çok işinize yarayacaktır.

Sık İğne ile Ekose Örgü Yapımı

Tığ İşi Ekose Örgü Videoları (Color Pooling Videos)

Ekose Atkı Yapım Videoları

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı