Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ ile Çiçek Yapmanın Kolaylığı

Tığ ile Çiçek Yapmanın Kolaylığı

çiçek motifi
çiçek motifi

Tığ kullanmayı öğrendikten sonra basit olarak tığ işi çiçek motifi yapabilirsiniz. Yaptığınız çiçek motiflerini birleştirerek çoğaltabilir ya da farklı uygulamalarınızda kullanabilirsiniz. Özellikle süsleme işlemlerinde çiçek motifleriniz oldukça işinize yarayacaktır.

Tığ ile çiçek motifi yapmak için öncelikle tığ ve ipliğimizi alıyoruz ve 6 adet zincir çekiyoruz. 6 adet zincir çektikten sonra ilk yaptığımız zincire tığımızı dolamadan batırıyoruz. Batırdıktan sonra tığımıza ip dolayarak ikisini bir arada çekiyoruz ve böylece zincirlerimizi birleştiriyoruz. 6 adet zincirimiz halka haline geliyor. Ardından 3 adet zincir çekiyoruz ve tığımıza ipimizi doluyoruz, halkamızın içinden geçirip tekrar tığımıza ip doluyoruz ve 3’lü tırabzan yapıyoruz. Halkamızın içerisine 4 adet 3’lü tırabzan yapıyoruz. Ardından 3 zincir çekiyoruz ve haklanın içerisine dolamadan batırıyoruz. Bu işlem ile tığ işi çiçek motifi yapımında yaprakları oluşturmuş oluyoruz.

Ardından tekrar 3 zincir çekip, 4 tane 3’lü tırabzan yaparak 4 adet yaprak yapıyoruz. Çiçeğimizin iç kısmı bu şekilde tamamlanmış oluyor. Çiçeğimizin üst kısmına geçerken, çiçeğin iki yaprağının arasından 7 adet zincir çekiyoruz. Zinciri çiçeğin yaprağının bitiminden arkasına doluyoruz ve dolamadan batırıyoruz. İki seferde ipimizi çekiyoruz. Bütün yapraklarda 7 zincir çekerek aynı işlemi yapıyoruz. Ardından 3 adet zincir çekerek 3’lü tırabzanlar yaparak tığ işi çiçek motifi yapımının üst kısmını tamamlıyoruz.  3’lü tırabzanları zincirlerin içi dolacak şekilde yapıyoruz. Böylelikle her küçük yaprağın arkasına büyük yapraklar eklenmiş olur. Görünüm olarak iki katlı gibi olan çiçeğimizi, zevkimize göre iki renkli olarak da yapabiliriz.

Tığ kullanmayı öğrendikten sonra evde küçük modeller yapmak elinizin tığ kullanımına alışması açısından oldukça önemlidir. Tığ işi çiçek motifi yaparak elinizi tığ kullanımına alıştırırken, aynı zamanda süslemeleriniz için renk renk çiçekler yapabilirsiniz.

tığ işi çiçek motifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here