Ters Zikzak Örgü Modeli Yapılışı

Ters Zikzak Örgü Modeli
Ters Zikzak Örgü Modeli

Dün paylaşmış olduğum zikzak örgü örneklerine bugün de bir yenisini ekliyorum. Sizlere bu sefer ters zikzak örgü modeli yapılışını anlatmaya çalışacağım. Diğer zikzak örgü örneklerine nazaran farklı bir model olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.

Örmesi oldukça basit olan bu modelde ters örgü ve düz örgü tekniklerini kullanarak harika bir zikzak örgü örneği çıkaracaksınız. Bu örnekle büyük örgü parçaları örebilirsiniz. Kazak, afgan işi, örgü çantalar örmek için bu deseni kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

Baby Wool yün yumak
Baby Wool yün yumak
Addi Natura bambu şiş
Addi Natura bambu şiş

Yumak olarak Baby Wool markası tercih edilmiş. Yumuşak, sıcak ve nefes alabilen bu iplik ile bebek battaniyeleri, örgü oyuncaklar, diğer örgü bebek işleri yapabilirsiniz. Ayrıca kadın giysileri ve aksesuarları için de idealdir. Özellikle makinede yıkanabilir ve kurutulabilir özelliği de tercih sebeplerinden biridir. Şiş olarak yine bambu şiş kullanılmış olup markası Addi’dir. Pürüzsüz yüzeyi ve doğal yapısı nedeni ile oldukça hafiftir. Eli yormaz ve iyi örgüler çıkarmanızda en büyük yardımcınızdır.

Yapılışı:

Zorluk derecesi oldukça kolay olan ters zikzak örgü örneği 6 sıradan ve bu sıraların tekrar edilmesi sonucu oluşmaktadır. Örneğe 6 ve katları +5 ilmek olacak şekilde haroşa örülerek başlanmaktadır. Sonrasında aşağıda belirttiğim sıraları harfiyen uyguladığınızda ortaya çok harika bir zikzak örgü deseni çıkacaktır.

Sıra 1 (Ön yüz): 5 ilmek düz örülür ve sıra sonuna kadar 1 ters, 5 düz örülür.

Sıra 2: 1 düz örülür ve son 4 ilmeğe kadar 3 ters, 3 düz örülür. Son 4 ilmek ise 3 ters ve 1 düz örülerek tamamlanır.

Sıra 3: 2 ters örülür ve sıra sonuna kadar 1 düz, 2 ters örülür.

Sıra 4: 1 ters örülerek başlanır. Sıranın son 4 ilmeğine kadar da 3 düz, 3 ters örme işlemi uygulanır. Son 4 ilmek 3 düz ve 1 ters örülerek bitirilir.

Sıra 5: 2 düz örülür ve ardından sıranın son 3 ilmeğine kadar 1 ters, 5 düz örülür. Son 3 ilmek 1 ters ve 2 düz örülür.

Sıra 6: Bütün ilmekler ters örülerek sıra tamamlanır.

İstediğiniz uzunluğa kadar 1-6 sıraları tekrar ederek örneğinizi siz de oluşturabilirsiniz.

VİDEO ANLATIM:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı