Ters Kalpler Örgü Modeli Nasıl Yapılır

Ters Kalpler Örgü Modeli
Ters Kalpler Örgü Modeli

Bayan yelekleri için örgü örneği bulmada sıkıntı çeken hanımlar için güzel bir örnek buldum ve hemen paylaşmak istedim. Gönülden Örgüler tarafından video anlatımının paylaşıldığı ters kalpler örgü modeli tam bayan yeleklerine uygun görünüyor. Sizler de bu örneği evinizde örerek harika yelek modelleri yapacağınıza eminim. İsterseniz bu modeli diğer örgü projelerinizde de kullanabilirsiniz. Sadece bayan yeleği olarak düşünmeyin.

Ters kalpler örgü örneği, videoda başlama lastiği ile birlikte anlatılmış. Başlama lastiği örneğin alt kısmında kullanılmış ve çok yakıştığını şimdiden söyleyebilirim. Örgü modelinin yapımında Alize Angora Gold iplik ile 3 numaralı şiş kullanılmış. Videodaki örneğin anlatımında ise 3.5 numaralı şiş ile Nako Lüks Minnoş iplik kullanılmış. Buradaki amaç örgü örneğinin hem kalın hem de ince iple nasıl duracağını göstermek. Bu da size örneğe nasıl başlamanız için önceden fikir verecektir.

Ters Kalpler Örgü Örneği
Ters Kalpler Örgü Örneği

Ters kalpler örneği başlangıcı 12 ilmek ve katları +1 kenar ilmeği olacak şekilde yapılmıştır. Örnek toplamda 10 sıradan oluşmaktadır. Videoda sadece iki motifin yapımı anlatılmıştır. İki motif için 1 kenar ilmek ile birlikte toplam 25 ilmek örülmüştür. Bu aynı zamanda bizim birinci sıramızı oluşturacaktır.

Birinci Sıra
Birinci Sıra

İkinci sıra ters yüzde örülmektedir. İkinci sıranın sonuna kadar 1 düz 1 ters olacak şekilde örüyoruz.

İkinci Sıra
İkinci Sıra

Üçüncü sırada ön yüze geçip lastiği bağlamaya başlıyoruz. Bu sırada örgüde bağlamanın nasıl yapıldığı videoda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Üçüncü Sıra
Üçüncü Sıra

Dördüncü sıra terste kurulmaktadır. İkinci sıra gibi 1 düz 1 ters şeklinde örülmektedir.

Dördüncü Sıra
Dördüncü Sıra

Beşinci sırada düz yüze geçip ikinci bağlamayı yapıyoruz.

Beşinci Sıra
Beşinci Sıra

Altıncı sıra ters taraftır. İkinci ve dördüncü sıralardaki gibi 1 düz 1 ters olarak örülmektedir.

Altıncı Sıra
Altıncı Sıra

Yedinci sırada artık örneğe başlayabilirsiniz. Örneğe başlamadan önce oluşturduğumuz lastiğin enini ayarlamak için üçüncü sıradan başlayarak tekrar edebilirsiniz. Ne kadar geniş isterseniz o oranda tekrarlamalısınız. Yedinci sıra düz taraftır ve aynı zamanda ters kalpler modelinin ilk sırasıdır. İlk sırada 3 ilmek ters, sonraki 7 ilmek düz örüyoruz. Sonraki 5 ilmeği ters, sonraki 7 ilmeği düz örüyoruz. Sondaki 3 ilmeği ters örüyoruz.

Yedinci Sıra
Yedinci Sıra

Sekizinci sırada (ters yüz) ise sırası ile 3 ilmek düz, 7 ilmek ters, 5 ilmek düz, 7 ilmek ters örüyoruz. Son 3 ilmeği de düz örüyoruz.

Sekizinci Sıra
Sekizinci Sıra

Dokuzuncu sırada (ön yüz) ise sekizinci sıranın tersi gibidir. Sekizinci sıradaki ilmek sayıları aynı olmak kaydı ile düzü ters, tersi düz örüyoruz.

Dokuzuncu Sıra
Dokuzuncu Sıra

Onuncu sıra (ters yüz) ise sekizinci sıranın aynısıdır.

Onuncu Sıra
Onuncu Sıra

On birinci sıra düz yüzde örülmektedir. 1 ilmek düz örüyoruz. Sonra ipi içeri alıp, şişe dolayıp, 2 ilmek ters örüyoruz. 2 ilmek kaydırıyoruz ve geriye takıp birlikte düz örüyoruz. 3 ilmek düz ve sonraki 2 ilmeği birlikte soldan sağa düz örüyoruz. İpi içeri alıp, 2 ters örüp, ipi dışarıya alıyoruz. Bir dolayıp, 1 düz örüp, ipi içeri alıp, 1 dolayıp, 2 ters örüyoruz. 2 ilmeği sağ şişe kaydırıp geriye sol şişe taktıktan sonra birlikte sağdan sola düz örüyoruz. Sonraki 3 ilmeği düz ve 2 ilmeği soldan sağa birlikte örüyoruz. İpi içeri alıp 2 ters; ipi dışarı alıp 1 dolayıp 1 düz örüyoruz.

On Birinci Sıra
On Birinci Sıra

On ikinci sırada ters yüze geçilir. 2 ilmek ters örüyoruz. İp arkaya alınıp 2 ilmek düz örüyoruz. 5 ilmek ters, 2 ilmek düz, 3 ilmek ters örüyoruz. 2 ilmek düz, 5 ilmek ters ve 2 ilmek düz örüyoruz. Sondaki 2 ilmeği ters örüyoruz.

On İkinci Sıra
On İkinci Sıra

On üçüncü sırada düz taraf örülür. 2 ilmek düz örüyoruz. İpi içeri alıyoruz, 1 doluyoruz ve 2 ilmek ters örüyoruz. 2 ilmeği kaydırıp sonra geri geçirip birlikte düz örüyoruz. 1 ilmek düz, 2 ilmeği soldan sağa doğru birlikte düz örüyoruz. 2 ilmek ters ördükten sonra ipi dışarı alıp 1 doluyoruz ve 3 ilmek düz örüyoruz. İpi içeri alıyoruz ve 1 dolayıp 2 ilmek ters örüyoruz. 2 ilmeği örecekmiş gibi kaydırıp geri takıp sağdan sola birlikte düz örüyoruz. 1 ilmek düz, 2 ilmeği soldan sağa doğru birlikte düz örüyoruz. 2 ilmek ters ördükten sonra ipi dışarı alıyoruz. Bir dolayıp 2 ilmek düz örüyoruz.

On Üçüncü Sıra
On Üçüncü Sıra

On dördüncü sıra terste kurulur. İki defa 3 ilmek ters ve 2 ilmek düz örüyoruz. 5 ilmek ters ördükten sonra iki defa 2 ilmek düz ve 3 ilmek ters örüyoruz.

On Dördüncü Sıra
On Dördüncü Sıra

On beşinci sıra düzde kurulur. 3 ilmek düz örüyoruz. İpi içeri alıp bir dolayıp 2 ters örüyoruz. 3 ilmeği örecekmiş gibi kaydırıp tekrar geri takıp birlikte sağdan sola düz örüyoruz. 2 ilmek ters ördükten sonra bir dolayıp 5 ilmek düz örüyoruz. İpi öne alıp bir dolayıp 2 ilmek ters örüyoruz. 3 ilmeği kaydırıp geriye takıp birlikte düz örüyoruz. 2 ilmek ters örüp bir doladıktan sonra 3 ilmek düz örüyoruz.

On Beşinci Sıra
On Beşinci Sıra

On altıncı sırada (ters yüz) 4 ilmek ters örüyoruz. 2 ilmek düz, 1 ilmek ters, 2 ilmek düz, 7 ilmek ters, 2 ilmek düz, 1 ilmek ters ve 2 ilmek düz örüyoruz. Son 4 ilmeği ters örüyoruz.

On Altıncı Sıra
On Altıncı Sıra

Ters kalpler örgü modeli artık tamamlanmıştır. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar 7 ve 16. sıraları tekrarlayınız.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı