Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Tek Sıralı Büyük Oya Sevenler Kaçırmasın!

Tek Sıralı Büyük Oya Sevenler Kaçırmasın!

Sıralı Büyük Oya Modeli
Sıralı Büyük Oya Modeli

Tek sıra ve geniş bir oya modeli arıyorsanız bu model tam sizin istediğiniz özellikte. Tek sıra olması yanında yine tek renkle çalışılmış. Özellikle tek renkli yazmalar için biçilmiş kaftan. Bunun yanında mevlit örtüleri ya da namaz örtüleri için de değerlendirilebilir. Hatta oya geniş ve büyük olduğu için havlu kenarları ya da mutfak havlu kenarları için de iyi bir seçenek olabilir.

Her bir motif dağ şeklini alacak şekildedir. Bu dağı oluşturacak çiçekler iki yapraklıdır ve bir motif için bu çiçeklerden toplamda 6 adet kullanılmıştır. Örümcek, zincir ve tırabzanlar bu tek sıralı geniş oyanın temelini oluşturmaktadır.

Sıralı Büyük Oya Örneği
Sıralı Büyük Oya Örneği

Tek Sıra Geniş Tığ Oyası Örneği Nasıl Yapılır?

Yazma kenarının tığ batısı işlendikten sonra üzerine kurulan tek sıralı bir oya çeşididir. Oyanın yapımına örümcek çekerek başlanmıştır. Bu örümcekler her zemine inişte kullanılmıştır.

Çiçeklerin yuvaları için 4 zincir çekilmiştir. Çiçeklerin yaprakları ise iki ayrı dörtlü tırabzan grubundan oluşmuştur. Arada ise 3 adet zincir çekilmiştir.

Tek sıra geniş tığ oyası
Tek sıra geniş tığ oyası

Bir çiçekten diğerine geçiş için ise 6 zincir kullanılmıştır. Sonuçta tepede bir çiçek kalana kadar toplamda 6 adet çiçek yapılarak geniş bir oya modeli elde edilmiştir.

Yapımının detayları için aşağıdaki videolu sesli anlatım oldukça işinize yarayacaktır. İzlemenizi mutlaka öneririz.

Kaynak: https://youtu.be/x1yWVgLPC-Q (Yağmurlu Günler)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here