Tek Sıralı Büyük Oya Sevenler Kaçırmasın!

Sıralı Büyük Oya Modeli
Sıralı Büyük Oya Modeli

Büyük ve aynı zamanda sıralı bu güzel oya modeli tek renk yazmalarınıza çok yakışacak. Tek sıralı bir oya örneği olması nedeni ile tek renk oya ipi ile çalışılmış. Bunun yanında mevlit örtüleri ya da namaz örtüleri için de değerlendirilebilir. Hatta oya geniş ve büyük olduğu için havlu kenarları ya da mutfak havlu kenarları için de iyi bir seçenek olabilir.

Her bir motif dağ şeklini alacak şekildedir. Bu dağı oluşturacak çiçekler iki yapraklıdır ve bir motif için bu çiçeklerden toplamda 6 adet kullanılmıştır. Örümcek, zincir ve tırabzanlar bu tek sıralı geniş oyanın temelini oluşturmaktadır.

Sıralı Büyük Oya Örneği
Sıralı Büyük Oya Örneği

Tek Sıra Geniş Tığ Oyası Örneği Nasıl Yapılır?

Yazma kenarının tığ batısı işlendikten sonra üzerine kurulan tek sıralı bir oya çeşididir. Oyanın yapımına örümcek çekerek başlanmıştır ve her aşağıya inişte de tekrar kullanılmıştır.

Örümcekten sonra 4 zincir çekilerek çiçeklerin yapımı için gerekli yuvalar oluşturulmuştur. Çiçekler iki yapraklıdır ve her bir yaprak dörtlü tırabzanlar ile yapılmıştır. İki yaprak arasında ise 3 adet zincir çekilmiştir.

Tek sıra geniş tığ oyası
Tek sıra geniş tığ oyası

Bir motifte 6 çiçek kullanılmış ve bir dağ şeklini alacak şekilde işlenmiştir. Bir çiçek motifi bittiğinde diğerine geçerken 6 zincir çekilmiştir.

Bu tek sıra geniş çiçekli dağ oyasının yapımı özetle yukarıda anlatıldığı şekildedir. Daha ayrıntılı anlatımına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Hem Tek Sıra Hem Büyük Oya Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/x1yWVgLPC-Q (Yağmurlu Günler)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı