Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Örneği Yapımı

Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Örneği
Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Örneği

Şekli adeta bir dut oyasını andıran bu tığ oyası modeli ile yeni bir kenar oyası örneği öğrenmiş olacağız. Tığ batısı üzerinde örümceklerle birbirine bağlı bu uzun çiçekli motiflerle yapılan yeni oya modelini çok beğeneceksiniz.

Tek renk ve tek sıradan oluştuğu için yazma ya da tülbent renginize uygun renkte ip seçmeniz gerekmektedir. Örümcek, zincir, sık iğne ve tırabzanlarla yapılan görünümü güzel ve çeyizlik niteliğinde bu oyanın nasıl yapıldığı aşağıda anlatılmıştır.

Tığ İşi Tek Sıra Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Uzun çiçekli motifleri şu şekilde yapılmıştır:

İp tığ batısına sabitlenmiş ve 1 zincir çekilerek üzerine 1 örümcek yapılmıştır. Örümcek tepesine 10 zincir çekilmiş ve oya tersine döndürülmüştür. Aşağıdan 4. zincire batarak 10 zincir kapatılmıştır. Kalan zincirlere altından girerek sık iğne yapılmıştır. 1 zincirle oyanın düz yüzüne geçilmiş ve çiçeğin yapraklarının yapımına başlanmıştır.

Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Modeli
Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Modeli

Başına 1 kez dolayarak yine batmadan sık iğneli gövdenin altından girerek 3 tırabzan yapılmıştır. 5 zincir çekilerek tırabzan arasından girip kapatılarak pimpirik yapılmıştır. Bu şekilde 4 kez aynı işlem tekrarlanmış tepeye gelindiğinde sık iğnelere batarak tepesine de bir tane yapılmıştır. Sonrasında sol tarafa yine gövdenin altında girerek 4 adet daha pimpirik yaparak tek sıralı tığ oyasının motifi tamamlanmıştır.

Motif örümcekle başlanmış ve örümcekle de bitirilmiştir.

Tek Sıra Oya Modeli Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/1Z9n7Fms8Y4 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı