Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Modeli

Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Modeli
Tek Sıra Yeni Tığ Oyası Modeli

Sallantılı tek sıradan oluşan yeni model tığ oyası yapılışını sizler de öğrenin diye paylaşıyorum. Evet, adından da anlaşılacağı üzere tığ batısı üzerinde gelişen tek sıradan ibarettir.  Basit bir oyadır yine de yazma kenarlarınız için güzel sayılabilecek bir güzelliktedir. Tek sıra oya olduğu için de yapımında tek renk kullanılmıştır.

Yapımı basit tek sıra oya modeli örümcekle başlanmış ve örümcekle bitirilmiştir. Örümcekler arasına yukarı doğru ilerleyen gözenekli bir motif yapılmıştır. Her bir motif için toplamda 5 yuva yapılmıştır.

tek sıra oya yapımı
tek sıra oya yapımı

Yuvaların yapım şekli şu şekildedir:

Örümcek çekildikten sonra devamında 8 zincir çekilir ve dönülüp örümceğin tepesine kapatılır. Bir zincir çekilir ve dönülüp 8 zincire kapatılır. Oluşan yuva içerisine sırası 2 sık iğnesi yapılır ve 4 zincir çekilip aynı yuva içerisine kapatılır. Bu sefer aynı yuvaya 5 sık iğnesi yapılıp 5 zincir çekilerek dönülür. Dört zincirli pimpiriğin önündeki ilk sık iğneye 5 zincir kapatılır.

Dört zincir çekilip 5 zincirin içine kapatılır ve aynı yuvaya 5 sık iğnesi yapılır. Tekrar 5 zincir çekilip pimpiriğin önündeki sık iğneye kapatılır. Bu işlem toplamda 5 yuva elde edene kadar tekrarlanır. Son yuva içine 3 kez 4 zincir çekilerek pimpirik yapılır.

Aşağıya inmek için her bir yuvaya sık iğnesi ile geçiş yapıp 4 zincirli pimpirikler yaparak birinci yuvaya kadar inilir. Son olarak 1 örümcek çekilip tığ batısına kapatılarak motif sonlandırılır ve tekrar örümcek çekilip yeni motife geçilir.

Kaynak: https://youtu.be/gsrVtwfGzXU

Anlatımlı Tek Sıra Tığ Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı