Tek Sıra Şiş Oyası Nasıl Yapılır

Tek Sıra Şiş Oyası Yapımı
Tek Sıra Şiş Oyası Yapımı

Sizler için daha önceki konularımda da paylaşmış olduğum şiş oyaları modellerinden bir yenisi ile daha beraberiz. Yine oldukça güzel bir şiş oyası, Oya ve Dantel Dünyası yotube kanalı sayesinde bizlere ulaşıyor. Şiş haricinde kalemle de yapabileceğiniz bu oya ile yazma kenarlarınız için bir motifi de arşivinize eklemiş olacaksınız.

Yeni şiş oyası, tek sıra oya örnekleri içerisinde yer almaktadır. Bildiğiniz üzere tek sıralı tığ oyaları iki motif arası oyaları olmayan birbiri ardına sıralanan bir yapıdadır. Örmesi ve işlemesi kolay yazma kenarı oyalarından biridir. Daha önceki konularımızda da sizlere benzer çalışmalardan örnekler sunmuşum. Yapımında 5 numara şiş kullanılmış olan bu şiş oya modeli çalışması tek renk üzerine kurulmuştur.

Tek Sıra Şiş Oyası Yapımı

14 incir çekip yarısına kapatıp bir yuva elde ediyoruz. 1 zincir çekip ilmeği uzatarak şişe geçiriyoruz. Elde ettiğimiz yuvaya girip ilmek alıyoruz ve iki zincir çekip ilmeği uzatarak şişe takıyoruz. Bu şekilde şişe toplamda 10 tane ilmek alıyoruz. Yuvaya tekrar girip ilmek edinip 1 zincir çekiyoruz ve şişi çıkartıyoruz. Sonra ilk başta çektiğimiz 14 zincire 8 tane sık iğnesi yaparak aşağıya doğru iniyoruz. Devam eden 5 tane tığ batısına iki zincir çekip ilerliyoruz.

Tek Sıra Şiş Oyası Nasıl Yapılır
Tek Sıra Şiş Oyası Nasıl Yapılır

Tek sıra şiş oyası yapımına 7 zincir çekip oyanın tersini çevirerek devam ediyoruz. Uzun ilmeklerden ilkinin içine sık iğne ile giriyoruz. Araya 2 zincir çekerek devamındaki uzun ilmeklere de girerek hepsini tek tek sık iğne ile sabitliyoruz. 4 zincir çekerek oyayı ön yüzüne çeviriyoruz ve iki zincirli araya kapatıyoruz. Bu şekilde 4 zincir çekip devam eden iki zincirli aralara kapatma işlemi uyguluyoruz. Ardından 8 tane sık iğne çekerek aşağı tığ batısına iniyoruz.

Tekrar 7 zincir çekip oyayı tersine çeviriyoruz. Bu zincirleri ilk 4 zincirli araya sık iğneyle sabitliyoruz. 6 zincir çekip aynı yuvanın içine girip sık iğnesi ile sabitliyoruz. 1 zincir çekip düz yüze dönerek ilmeği uzatıp şişe takarak devamındaki motifin yapımına geçiyoruz. Bu şekilde ilerleyerek tek sıra şiş oyası örneğimizi tüm yazma kenarlarına aynı şekilde işliyoruz.

Tek Sıra Şiş Oyası Yapımı Anlatımlı Videosu:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı