Tek Sıra Pimpirikli Şiş Oyası

Tek Sıra Pimpirikli Şiş Oyası
Tek Sıra Pimpirikli Şiş Oyası

Şiş ya da kalem yardımı ile yapılan oyalardan yeni bir model sunacağım. Tek sıra halinde örülen bu tığ oyası pimpirikli şiş oyası olarak adlandırılmış. Yapılışı oldukça kolay bu oyayı kalemle ya da dondurma çubuğu ile de işlemeniz mümkün. Ancak bu model şiş ile yapılmıştır.

Tek sıra tığ oyası modeli olduğu için tek renk ile örülmüştür. Yine her şiş oyasında olduğu gibi ilmek toplayıp kapatılmak suret ile oluşturulmuş bir örnektir. Tüm ilmekler kapatıldıktan sonra aralarına pimpirikler yapılmıştır.

Tek Sıra Pimpirikli Tığ İşi Şiş Oyası Yapımı

Oyanın tığ batısı yapılır ve ip tığ batısına sabitlenir. Art arda iki tığ batısından her birine iki zincir çekilip kapatılır. Devamında 7 zincir çekilip oyanın tersi çevrilerek ilk baştaki iki zincirli yuvaya kapatılır. Oyanın düz yüzüne dönülerek 7 zincirli yuvaya toplamda 8 adet ilmek toplanıp şişe geçirilir. Ardından üç tığ batısına tek tek 2 zincir çekip kapatılır. Şişten ilmekler çıkartılır.

Pimpirikli Şiş Oyası
Pimpirikli Şiş Oyası

Bir zincir çekip oyanın tersine dönülür. İlk uzun ilmeğe girerek üç tığ batısı üzerindeki zincire kapatılır. Bir zincir çekip diğer ilmeklerde aynı yere birer birer kapatılır. Son ilmeği de kapattıktan sonra 4 zincir çekilir ve oyanın düz yüzüne dönülür.

Başına 1 kez alarak 1 zincirli ilk araya girilir. Üçlü bir tırabzan yapılır. Beş zincir çekip iki tırabzan arasına girip kapatılarak ilk pimpirik yapılır. Araya 1 zincir çekip başına 1 kez alıp diğer 1 zincirli aralara da aynı şekilde üçlü tırabzanlardan pimpirikler yapılır. Böylece sıralı pimpirikli şiş oyası tamamlanmış olur.

Anlatımlı Sıralı Pimpirikli Şiş Oyası Videosu

Oyayı daha iyi öğrenebilmeniz için anlatımlı videosunu aşağıda paylaşıyorum. Tüm adımları harfiyen uyguladığınızda sizler de başarılı bir şekilde bu oyanın altından kalkacaksınız.

Kaynak: https://youtu.be/7RKAsxAICUo

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı