Taşlı Şeritli Tığ İşi Havlu Kenarı Yapımı

Taşlı şeritli havlu kenarı yapımı
Taşlı şeritli havlu kenarı yapımı

Çok basit bir havlu kenarı yapımının anlatımı ile yine birlikteyiz. Bu kez sizlere Örgü Sepeti’nin bizler için paylaşmış olduğu taşlı şeritli tığ işi havlu kenarı yapımını anlatmaya çalışacağım. Oldukça şık ve basit bir anlatıma sahip bu taş süslemeli havlu kenarını sizler de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yapımı oldukça basit olan bu tığ işi havlu kenarının yapımında şerit şeklindeki taşlı boncuklar kullanılmıştır. Şerit taşlı boncuklar üç şerit olacak ve havlu kenarı boyuna yetecek büyüklükte kesilmiştir. Ayrıca çiçeklerin ortası için de dörtlü ve üçlü kareler olacak şekilde şerit taştan parçalar hazırlanmıştır. Dörtlü kare taşlar çiçeğin ortasını oluşturmuştur. Üçlü kare şeritler ise çiçeğin etrafında kullanılmıştır. Uzun şerit ise bu çiçekleri işleyeceğimiz kenar olarak düşünülmüştür.

taşlı şeritlerin hazırlanması
taşlı şeritlerin hazırlanması

Tüm olay bu taşlı şeritlerin etrafında cereyan etmektedir. Tığ ile daha önceden kesilen bu şeritlerin etrafı işlenip ortaya çok güzel bir havlu kenarı çıkarılmıştır.

İlk önce uzun şerit üzerinden başlanmış ve şeritlerin arasındaki iplerden geçilerek tığ işi yapılmıştır. Uzun şerit üzerinde zincir, üçlü tırabzan ve sık iğne gibi teknikler kullanılarak köprüler oluşturulmuştur. Bu şekilde şeridin tüm çevresi işlenmiştir.

uzun taşlı şerit tığ işi
uzun taşlı şerit tığ işi

Sonra çiçeğin ortasını oluşturacak olan kare taşların tığ ile işlenmesine geçilmiştir. Yan taraflarında iki taş, köşelerde tek taş atlayarak zincir çekmek sureti ile yine köprüler yapılmıştır. İşlem bitince sık iğnelerle zincirler doldurulmaktadır ve üçlü taşlara geçilmektedir. Üçlü taşlar sık iğne ile dörtlü taşa sabitlenmekte ve bütün çevresini dolaşacak şekilde eklenmektedir. Üçlü taş şeritlerinde boşta kalan kenarlarına zincir çekerek köprüler oluşturulmuş ve sık iğne ile sabitleme işlemi yapılmıştır.

Çiçek motifinin yapımı
Çiçek motifinin yapımı

Tüm çiçekler tığ ile işlendikten sonra birleştirme işlemi yapılmaktadır. Pıtırcık yapıp sık iğne ile çiçek motifleri birbirlerine sabitlenir. Son olarak da bu birleştirilen çiçekler uzun şeride eklenmektedir. Birleştirme işlemi öncesinde taşlı uzun şerit üzerinde tırabzan ve zincirlerle tepeler oluşturulmaktadır.

çiçeklerin uzun şeride eklenmesi
çiçeklerin uzun şeride eklenmesi

Anlatımını özet geçebildim. Ayrıntılı anlatımına aşağıdaki yapılış videosundan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı