Taşla Harika Süsler Yapmak

taştan kolye yapılışı
taştan kolye yapılışı

Kendin yap çalışmalarını hep sevmişimdir. Hele ki kendi başıma üretebildiğim çalışmalar ise bana hep daha bir güzel gelmiştir. Sizlere bu yazımda ise taşla harika süslerin yapımını anlatacağım. Malzemelere asla takılmayın derim, çünkü malzemelerimiz gayet basit olacaktır. Taş olarak da bildiğiniz deniz kenarında bulunan taşları kullanmanız mümkün olacaktır. Aslında deniz kenarı değil de bazen köylerde toprak üzerinde de ilginç taşlara rastlamak mümkün. İşte o ilginç taşlardan bile bazen çok güzel küçük süs eşyaları yapabilirsiniz. Neyse biz hemen taşla küçük süs kolyemizi yapmaya başlayalım. Taştan kolye fikri ilk başta bana biraz saçma gelmişti. Fakat yabancı filmlere bakınca, oradaki aktörlerin boynunda benzer süsler gördüm. Gördüğüm o taştan küçük süsler ilham kaynağım oldu.

Çoğu filmde siz de görmüşsünüzdür aslında. Çoğu aktör o filmlerde süs eşyası olarak bazen bir tekli kemikten oluşan kolye takabiliyor, bazen ise taştan oluşan bir kolye takabiliyorlar. Neyse biz kolyemizin yapım aşamasına hemen geçelim. Yapım aşaması öncesi küçük taşları tedarik ettik diyelim. Bunları delmek için dilerseniz bir küçük matkap veya benim üçüncü resimim de yer alan küçük oyuncak araba motorunu da delgeç olarak kullanabiliriz. İlk işlem olarak küçük taşları kolyemize dizeceğimiz o küçük türde süslü taşlarımızı sıralıyoruz. İlk başta olandan başlayarak küçük delgeçle o taşları ipin geçeceği kadar deliyoruz. 2 ve 3’üncü resimlerde delme işlemlerini görüyor olacaksınız.

Geçelim dördüncü resimdeki duruma. Dördüncü resimde ise boynumuzda çirkin durmayacak güzel bir ip yer alıyor. O ipe elimizdeki dört adet ya da duruma ve zevkinize göre üç de olabilir, taşları sıralıyoruz. Üç adet taşı boynumuza asacağımız kolyeye diziyoruz. Daha sonra ise o kolyelerin sıkı olması ve birbirinden ayrılmaması için dizim işleminin bittiği köşeden bir düğüm atmamız gerekecektir. Resim altıda ne demek istediğim, açık şekilde gösterilmiştir. Devam etiğimizde taş dizili yerlerin her iki yakasına da düğüm attıktan sonra, Kolyemizi kullanıma hazır hale getirmiş olacağız. Bu arada bu kolye tarzı, dilerseniz siz bunu bileklik olarak da yapabilirsiniz. O işlemde ipi biraz daha kısa tutmak gerekecektir. Taştan bileklik böylece hiç de zor olmayacaktır.

taştan küçük süs
taştan oluşan bir kolye
süslü taşlar
kolye
taştan bileklik
taştan kolye yapılışı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. merhaba, elimdeki çakıl taşlarını nasıl delebileceğimi araştırırken sizin yazınıza rastladım. siz bu taşları delmek için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz acaba? herhangi bir kuyumcu atölyesine gitsem bana yardımcı olabilirler mi sizce?

    1. Merhaba Sibel Hanım;

      Ben hobi amaçlı hazırlanan gravür set ile küçük el tipi matkap kullanıyorum. Kuyumcu atölyesinde sanırım yardımcı olurlar ama sürekli bu işlerle uğraşıyorsanız bir hobi seti temin etmenizde fayda var. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı