Taş Masajı Nasıl Yapılır?

Stresten arınmak, kasları gevşetmek ve ağrıları azaltmak için sıcak taş masajı son 10 yıldır gittikçe popülaritesini arttırmaktadır.  Bu masaj profesyonel olarak yapılabiliyorken evde kendinizde uygulayabilirsiniz. Evde taş masajı nasıl yapılır? Sorusunu sizler için yanıtladık.

Temel Malzeme: Taş

Masajın temeli pürüzsüz ve yüzeyi düz olan taşlardan oluşmaktadır. Bunun için isterseniz sahile inebilir ve orta ve yuvarlak boyutlarda taşlar toplayabilirsiniz yahut bununla uğraşmak istemezseniz spa merkezlerinde de kullanılan bazalt taşlardan alabilirsiniz. Bazalt olmasının sebebi ısıyı uzun süre muhafaza eden volkanik püskürük taşlar olmasıdır. Satın alırsanız eğer taşların renginin gri olduğunu göreceksiniz ısındıkça rengi siyaha dönmektedir. Bir taşın boyunun 10-12 cm olması yeterlidir.

Taşlar Nasıl Hazırlanmalı?

Taşları temin ettikten sonra önce güzelce hijyenini sağlayın ve kullanmak istediğiniz zaman bir tencereye atın ve taşları kaynatın.  Kaynadıktan sonra taşları temiz bir havlu ile kurulayın. Burada taşın ısısını sizi yakmayacak şekilde ayarlayın. Ilık olmamalı ancak sıcakta derinizde deforme oluşturabilir. Yakmayacak kadar soğuduğunda denemek için diz arkanıza koyun ve ısı sizi tatmin ettiyse masajınıza başlayabilirsiniz. Taş terapisi öncesi duş almanız daha sağlıklı olacaktır. Dileyen kişiler vücudunu ince bir çarşaf ile kapayabilir.

taş masajı nedir
taş masajı nedir

Tüm Vücuda Taş Masajı Nasıl Yapılır?

  • Dizlerin arkasına birer tane
  • Ağrılı bölgelerinize birer tane
  • Belinizin arkasına iki tane
  • Ensenize bir tane
  • Avuç içlerinize bir tane
  • Kürek kemiklerinize istediğiniz kadar

Koyabilirsiniz.

Gün için Taş Masajı

Masajı yapacak vaktiniz yok ancak günlük hayatın stresinden kurtulmak ve rahatlamak istiyorsanız ayaklar en doğru tercihtir. Ayak tabanlarınızın altına taşları yerleştirebilirsiniz. Eğer size yardımcı olacak biri var ise ayağınızda taşları gezdirmekte diğer bir yöntemdir.

Ne kadar Süre Tutmalı?

Taşların ısısı yanmayacağınız bir sıcaklıkta olduğu için soğuyana kadar tutmanızda bir sakınca yoktur. Yine yanınızda yardım edebilecek biri var ise masaj yağı kullanabilir ve taşları sabitlemek yerine gezdirebilirsiniz.

Soğuk Taş Masajı Sıcak taş masajının ardından dilerseniz soğukta yapabilirsiniz. Taşları koyduğunuz yerlere aynı yöntemle uygulama yapabilir ve vücudunuzun şoklanmasını sağlayarak uygulamayı arttırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı