Tahta Nesneler İçin Isıtmalı Kalem Yapımı

Ahşap yakma Havyası nasıl yapılır
Ahşap yakma Havyası nasıl yapılır

Pek çoğumuz tatillere çıkıyoruz ve gittiğimiz yerlerde küçük süs eşyalarına yazılı yazılar görüyoruzdur. Bu küçük tahtalara, anahtarlıklara nasıl yazı yazarız veya nasıl yazıldığını hiç merak etmiş miydiniz? Aslında son derece basit malzemeleri bir araya getirerek size ısıyla tahtaya yazı yazdıracak kalemi yapma şansı verecek bu projeyi seveceğinizi umuyorum. Kolay malzemeleri olan bu projeyi yaptığınızda her türlü tahtaya ya da tahta türü anahtarlıklara yazı yazması sizin için daha kolay hale gelecektir. Siz de artık evde tahta nesnelere ısıyla yazı yazmak isterseniz pille çalışan ısıtıcı kalemi rahatlıkla bu çalışmaya bakarak kolay şekilde yapabilirsiniz. Tahta nesnelere tam olarak istediğiniz yazıyı yazabileceğiniz tahtaya ısıyla yazı yazma kalemi için hemen malzemeleri sayalım.

Malzemelere baktığımızda resimlerde göründüğü üzere malzemeler şu şekildedir. Herhangi kullanılmayan veya sıfır bir iğnenin ucu, iğneyi tutması için bağlamak adına iplik, ısıtıcı ucunu tutmaya yarayacak tahta çubuk. Bu çubuğu resimde görerek kendinize siz de bu tür bir çubuk uydurabilirsiniz. Malzemelere devam ettiğimizde yapıştırıcı olarak Japon yapıştırıcısı, kalemin uçlarını bükmek için pense olmalıdır. Bu arada kalemin ucunu oluşturmak için şırınga iğnesini ikiye bölüp iki tane uç elde etmek gereklidir. Bir tane resimdeki gibi pil ve pile bağlantı kablosu, iki tane siyah ve kırmızı kablo, lehim makinesi lazım olacaktır. Birde ısınacak ucu rahat tutmak için bir tane hafif muşamba tarzı bir nesne olmalıdır. Son olarak çakmak da gerekecektir. Kalem ucunu oluşturunca o muşamba tarzı plastiksi maddeyi ucu tutacağınız yere iyice sağlamlaştırmak açısından kullanılacaktır.

Şimdi hemen yapımına geçelim. Birinci resim şırınganın ucunu kesme ve ikiye bölme işlemi. İkinci resimde şırıngayı tahta çubuğa sağlamlaştırmak için iple bağlıyoruz. Üçüncü resimden devam edip, iki ucu da iplikle bağlamalıyız. Dördüncü resimde yapıştırıcıyı resimdeki şekilde uygulayınız. Beşinci resimde ise ısıtmalı kalemin ucunu oluşturacak iki şırınga telini resimdeki gibi bükünüz. Altı ve yedinci resimde pilin güç vermesi için çubuğa gerekli kabloları lehim yaprak monte ediyoruz. Sekizinci resimde tutacak kısmına plastiksi veya muşamba tarzı maddeyi keserek uygun boyutta uyguluyoruz. Daha sonra onu çakmakla ısıtıp iyice çubuğa yediriyoruz. Resim 10’da ne yapmak istediğimizi açık şekilde görebilirsiniz. On ikinci resim ise tahtaya ısı sayesinde nasıl yazı yazıldığını rahatlıkla göstermektedir. Herkese bu özel kendin yap çalışmasında kolay gelsin.

tahta nesneler için ısıtmalı kalem
anahtarlıklara nasıl yazı yazarız
ısıyla tahtaya yazı yaz
tahta nesnelere ısıyla yazı yazmak
tahtaya ısıyla yazı yazma kalemi
dekorasyon havyası kendin yap
evde dekorasyon havyası yapımı
dekorasyon havyası nasıl yapılır
evde havya yapımı
ağaç yakma havyası yapma
ahşap yakma havyası yapımı
Ahşap yakma Havyası nasıl yapılır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı