Suya Dayanıklı Kumaş Nasıl Yapılır

Suya dayanıklı kumaş
Suya dayanıklı kumaş

Basit iki malzeme ile favoriniz olacak suya dayanıklı kumaş aksesuarları yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kamp kurmak ya da dışarıda vakit geçirmek isterseniz, bir gün yağmur altında kalma ihtimaliniz vardır demektir. İşte bu amaçla su geçirmez torbalara veya kumaşa para harcamak yerine, eşyaların nemden korunmasına yardımcı olmak için bu basit hava şartlarına uygun yalıtım yöntemini deneyebilirsiniz.

Suya dayanıklı kumaş malzemeleri
Suya dayanıklı kumaş malzemeleri

Malzemeler

 • Balmumu (kıyılmış veya rendelenmiş)
 • Haşlanmış keten tohumu yağı
 • Zanaat fırçası
 • Teneke kutu
 • Ahşap zanaat sopa
 • Küçük tencere
 • Saç kurutma makinesi
 • Kumaş (koton, kanvaz veya deri)

Bu biraz pis bir projedir. İş yapacağınız yüzeyi gazete veya mukavva ile koruma altına almalısınız. Bu proje için kaliteli balmumu kullanmak zorunda değilsiniz. Aslında, yapı market mağazalarında halka şeklindeki balmumu tuvalet contalarını alabilirsiniz. Bunlar daha ucuzdur. Keten tohumu yağını haşlarken ortaya çıkacak pis dumandan dolayı bu işlemi dışarıda ya da iyi havalandırılan bir alanda yapmak daha iyi olacaktır.

Çift Kapta Erimiş Bal Mumu
Çift Kapta Erimiş Bal Mumu

Eritmek

Tarif eşit miktarda balmumu ve haşlanmış keten tohumu yağıdır. Balmumunu teneke kutuya ilave edin. Saplı tencereyi ısıtıcının üzerine koyun ve içine teneke kutusunu yerleştirin. Birkaç santim su ekleyin. Balmumu erimeye başlarken sık sık karıştırın.

Haşlanmış Keten Tohumu Yağı Ekleme
Haşlanmış Keten Tohumu Yağı Ekleme

Yağ Ekle

Balmumu eritildikten sonra, ısıtıcıdan teneke kutuyu kaldırın. Haşlanmış olan keten tohumu yağını ilave edin.

Keten Tohumu Yağı ile Birlikte Balmumunu Karıştır
Keten Tohumu Yağı ile Birlikte Balmumunu Karıştır

Karıştırmak

Kutuyu sıcak suya (ısıtıcının üzerindeki) geri koyun ve iyice karıştırın. Bu yağı iyice ısıtacak.

Erimiş Karışımı Kumaşa Sürün
Erimiş Karışımı Kumaşa Sürün

Boya

Karışımı kumaşın üzerine fırça ile boyayın. Karışım soğumaya başlayacak ve hafifçe katılaşacaktır. Amacınız, karışımın çoğunu kumaşın liflerine emdirmektir. Çok kalınlaşmaya başlarsa, saç kurutma makinenizi kullanın.

Sa Kurutma Makinesi ile Karışımı Kurutun
Sa Kurutma Makinesi ile Karışımı Kurutun

Isıtmak

Karışımı elyafa eritmek için yüzeyin her yanını bir saç kurutma makinesi ile ısıtmaya çalışın. Herhangi bir aydınlık alan görürseniz, karışımdan daha fazla ekleyin ve tekrar saç kurutma makineniz ısıtma yapın. Kumaşın her iki tarafını da bunu uygulayın, balmumu karışımlarının tüm dikişlere (bir torba veya bir kıyafet ise) nüfus etmesine dikkat edin.

Su Serperek Kumaşı Test Edin
Su Serperek Kumaşı Test Edin

Kurulayın ve Test Edin

Kumaşın bir ya da iki gün boyunca iyi havalandırılmış bir yerde kurumasını bekleyin. Eğer yapışkan bir şey hissediyorsanız, o zaman yeterince kuru değildir. Yüzey kuruduktan sonra kalıntı olmadan pürüzsüz bir yüzey hissedeceksiniz. Elinizin altıyla birlikte küçük bir bardak su dökerek kumaşı test edin. Su yüzeyde damla şeklinde kalmalı, içine sızmamalıdır. Koton, deri ve kanvas için de balmumu ile suya dayanıklı kumaş elde etme yönetimini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tabi ki;

   Biri büyük biri küçük iki metal kap (tencere, teneke kutu vb.) bulun. Büyük olanın içine su koyun. Keten tohumlarını küçük kabın içine yerleştirip büyük kap içerisindeki suyun içine yerleştirin. Büyük kabı ısıtn. Keten tohumları suyun ısıyla pişerek haşlanmış olacaktır.

  1. Merhaba. Ekolojik marketlerden, organik sertifikalı satış yapan aktarlardan, güvenilir sanal marketlerden, arıcılıkla ilgilenen firma/İnternet sitelerinden, arıcılıkla ilgilenen şehirlerin semt pazarlarından bulabilirsiniz. Ben hatırladığım kadarı ile en son hepsiburada.com’dan sipariş vermiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı