Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Su Taşı Tığ Oyası Örneği

Su Taşı Tığ Oyası Örneği

Su Taşı Tığ Oyası Örneği
Su Taşı Tığ Oyası Örneği

Motifleri sonradan eklemeli bir yeni tığ oyasının anlatımı ile beraberiz. Adına su taşı oyası ismini verdiğim bu oya örneği ismini tuhafiyelerde satılan su taşı zikzak şerit malzemesinden almıştır. Oya ve Dantel Dünyası youtube kanalının sahibi Derya Hanım’ın yeni bir modelidir. Kendisine emekleri için şimdiden teşekkürler.

Yazma oyaları içerisinde belki de en kolay yapılan motif çalışması olmuş diyebiliriz. Şu taşı (zikzak şerit) ile çiçek motifi kolaylıkla oluşturulmuş ve yazma kenarına incisi ile birlikte eklenmiştir. Örnek çalışmada kırmızı renkli zikzak şerit kullanılmakla birlikte sizler bunun diğer renklerini de temin edebilirsiniz.

Tığ İşi Su Taşı Oyası Modeli Yapımı

Önce su taşı motiflerinin yapımı ile başlanmıştır. Alt bombeli kısım aşağıda kalacak şekilde alt ve üst tepe aralarından iğne iplikle teyel alınmıştır. Altıncı tepeye kadar iğne hiç çıkarılmadan teyel alınmış ve sonrasında iğne çıkartılmıştır. İpin ucu çekilerek su taşı büzüştürülmüş ve bu sefer ters taraftan sadece tepelerden teyel alınmıştır. Tekrar ip çekilip su taşı sıkılaştırılmış ve alttan dikilip fazla su taşı kesilerek motif eklenmeye hazır hale getirilmiştir.

Su Taşı Tığ Oyası Modeli
Su Taşı Tığ Oyası Modeli

Sonraki aşamada su taşı motiflerini eklemek için gerekli olan zeminin yazma kenarına işlenmesine geçilmiştir. Bunun için tırabzanla üç yaprak ve iki motif arası için de pimpirikler yapılmıştır. Üç yaprak ortasına önceden hazırlanmış olan su taşından yapılma çiçek motifleri ortasına inci konularak yazma kenarına eklenmiştir.

Su Taşı Tığ Oyası Yapım Videosu

Görüldüğü üzere sonradan eklemeli yazma oyaları içerisinde motifleri belki de en kolay olan oyanın anlatımlı videosu aşağıdadır. İzleyip kendi yazmalarınızda denemeye hemen başlayabilirsiniz. Bundan sonra da güzel ve farklı yeni oya örnekleri buldukça paylaşmaya çalışacağım.

Kaynak: https://youtu.be/_PfcDREE4vo (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here