Ana Sayfa Sağlık Stresi Yenerek Kilo Verebilirsiniz

Stresi Yenerek Kilo Verebilirsiniz

Stresi Yenerek Kilo Verme
Stresi Yenerek Kilo Verme

Üzüntü ve stresi evet çoğu zaman insana kilo aldıran etkenler arasında yer alır. Stres durumlarında vücutta yer alan kortizol yani vücudun savunma hormonu etkisini artırır. Bu sayı artınca vücutta yemek konusunda iştahı kesen leptin hormonun işlevinde azalma görülür. Bunun doğal sonucu olarak da yemeye karşı bir istek artışı meydana gelmektedir. Vücutta yer alan kortizol hormonun atmasıyla birlikte buna bağlı olarak da tansiyon etkilenir ve yükselir.

Üzüntülü insanlarda dışarı çıkma istekleri de azdır. Bu da doğal olarak hareket düzeylerinde azalma yaşanmasını sağlayacaktır. Beraberinde bu durum aynı zamanda insandaki insülin direncinde azalma etkisi oluşturacaktır. Göbek ve karın bölgelerinde yağlanma oraya çıkmasına da neden olacaktır. Stresli olunan zamanlarda insan yoğurt ya da lahana yerse ya da turşu yemek yerine çikolata ya da pasta yerse bu kilo alımının tetikleyici unsur olacaktır.

Şeker oranları yüksek olan yiyeceklerde endorfin düzeyi artacağı için insan o anda kesinlikle yarayışlı besinler değil vücut sağlığını tehdit edici özellik gösteren besinlere yönelecektir. Çünkü çikolata gibi besinler her zaman mutluluk anlarında tercih edildiğinden yine o stresli dönemde mutlu etsin mantığı ile yenilmiş olacaktır.

Stresli olunduğunda vücut yemek yemeye kendini vermesin diye açık havada yürünmelidir. Stres durumlarında insanların eli mutlaka abur cubur yemeye gidecektir. Kesinlikle bundan kendinizi alı koymalı ve ruhsal açıdan daha sağlıklı gelebilecek başka şeylere aklınızı vermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here