Son Moda Örgü Bere Örelim

Son Moda Örgü Bere Yapımı
Son Moda Örgü Bere Yapımı

Adeta bir halatı andıran bir desene sahip ponponlu bir son moda bere yapımı anlatımına hoş geldiniz. Açıklamasını yabancı bir kaynaktan ücretsiz olarak aldığım bu güzel ponponlu bere modeli güzel bir örgü modeline sahip. Modelin kurulumu kablo örgü tekniği ile kurgulanmış. Beraberinde yine bazı çapraz örgü teknikleri ile birlikte uygulanarak bere modeli ortaya çıkarılmış.

Malzemeler:

1 yumak ip (100 gr ağırlığında, orta kalınlıkta, merserize merinos yün)
4,5 ve 5 numara kablolu örgü şişi
1 set 5 numara iki ucu sivri örgü şişi
İlmek işaretleyici
5 cm. çapında kolay ponpon yapma aparatı

Son Moda Örgü Bere Nasıl Yapılır
Son Moda Örgü Bere Nasıl Yapılır

Örnekteki örgü berenin eni 29 cm, boyu ise 45,5 cm.’dir. Bu oldukça şık son moda örgü bere üç aşamada örülmüştür. İlk aşamada şapkanın alt kısmı 6 sıra olacak şekilde lastik örgü tekniği kullanarak örülmüştür. Lastik örgüyü örerken ilmeği arkadan alıp düz örme, ters örme şeklinde ilerlenmiştir. 90 ilmekle başlanmıştır ve küçük 4,5 numara şişle örülmüştür.

İkinci aşamada son moda örgü bere modelinin gövdesinin örülmesine geçilmiştir. Gövdeyi örerken 5 numara şiş kullanılmıştır. Gövdede kablolu örgü modeli de örülmüştür. Örgü modeli 6 sıradan ve bu 6 sıranın tekrarı sonucunda meydana gelmektedir ve 22 ilmek üzerine kurulmuştur. Kablolu örgü modelinde çapraz örme tekniği uygulanmıştır. Nasıl yapıldığını aşağıda eklediğim videolardan inceleyebilirsiniz. Model haricindeki düz sırada iki sıra ve tekrarından oluşmaktadır.

Çapraz Örgü Video 1

Knit 2/2 LC Cable (left cross)

Çapraz Örgü Video 2

Knit 2/2 RC Cable (right cross)

Üçüncü ve son aşamada tepe kısmı yapılmıştır. Bu da toplamda 15 sıradan oluşmuştur ve 5 numara misinalı şiş kullanılmıştır. Burada da iki ilmeği birlikte ter veya düz örme gibi örgü tekniklerine başvurulmuştur. Ardından ip kesilerek uzunca bir kuyruk bırakılmıştır. Bu ip kullanarak iğne ile ilmeklerin arasından teyeller gibi geçirilip sonrasında ip çekilerek ilmeklerin toplanması sağlanmıştır. Son olarak örgü kapatılmış ve üstüne ponpon dikilmiştir.

Son Moda Örgü Bere Diyagramı
Son Moda Örgü Bere Diyagramı
Son Moda Örgü Bere
Son Moda Örgü Bere
Son Moda Örgü Bere Modeli
Son Moda Örgü Bere Modeli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı