Son Derece Kullanışlı Tığ İşi Babet Yapımı

Son Derece Kullanışlı Tığ İşi Babet Örneği
Son Derece Kullanışlı Tığ İşi Babet Örneği

Dışarıda giydiğiniz babetleri evinizde de giymek ve kullanmak ister misiniz? Hem de örerek. Nasıl yaparım diye şimdiden gözünüz korkmasın. Bu yapımı oldukça basit ve oldukça kullanışlı örgü babet modeli ile gayet mümkün.

Ev babetleri bilindiği üzere ya deri/eva taban üzerine ya da örme taban üzerine yapılmaktadır. Bahsi geçen el örgüsü babet örneği ise bir deri tabanlı babet modelidir.

Babetler sadece ev kullanımı için örülmezler. Ayrıca çeyizlik babetler de örülmektedir.

Son Derece Kullanışlı Tığ İşi Babet Modeli
Son Derece Kullanışlı Tığ İşi Babet Modeli

3 ayrı renkte kalın ve yün içerikli ipler ile çalışılmıştır. Bu da ayaklarınızı daha sıcak tutacak anlamına gelmektedir. Markası Alize Superlana Midi’dir. 5 numara tığ ile örülmüştür.

Örnek anlatımı 37 numara ayaklar için uygundur. Gerekli artırma ya da eksiltmelerle diğer ayak numaraları için de örülebilir.

Tığ İşi Kullanışlı Örgü Babet Modeli Nasıl Örülür?

Deri tabanına açılmış deliklerine sık iğne yapılarak başlanır. Sık iğneler başına alınmadan topuktaki 7 deliğe 3, yandaki deliklere 2, burundaki 11 deliğe yine 3 defa batılarak yapılır.

Bu sık iğneli sıradan sonra tırabzanlara geçilir. Sık iğnelerin arkadaki ilmeklerine batılarak iki defada çekilen tırabzanlar yapılır.

Sonraki sıralarda ise ön diş ve arka diş tırabzan çalışması uygulanır.

Kullanışlı Tığ İşi Babet Yapımı
Kullanışlı Tığ İşi Babet Yapımı

Birkaç sıra bu şekilde gidilir ve ardından aralarda eksiltmeler yapılarak ilerlenir. İlerlenirken de diğer renk geçişleri de sağlanır.

Sadece 3. renkte 2 sıra eksiltme yapılmadan aynı şekilde örmeye devam edilerek tığ işi ev babeti tamamlanır.

Görsel detaylı anlatımı ise aşağıdaki videodaki gibidir.

Kaynak: https://youtu.be/pe6bEZhC1RM (Pamuk lifler)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı