Sola Yatık Pimpirikli Tığ Oyası Yapımı

Sola Yatık Pimpirikli Tığ Oyası Yapımı
Sola Yatık Pimpirikli Tığ Oyası Yapımı

Farklı bir tığ batısına sahip, sola yatık biçimde dizilen, üst üste binmiş pimpiriklerden oluşan yeni tığ oyası yapılışı paylaşıyorum. Yazma kenarları için yeni model arayanlar için güzel bir örnek olacaktır. Anlatımının yapıldığı videosunu da konumun en altında paylaşacağım. Yapacaklara şimdiden kolay gelsin.

Sola yatık pimpirikli tığ oyasını incelediğimizde normal tığ batısı haricinde bir de altına da tığ batısı yapıldığını görüyoruz. Bu kesinlikle bu tığ oyasına ayrı bir güzellik katmış. Bu yeni tığ oya modeli tığ batısı hariç 2 sıradan meydana gelmiş.

Pimpirikli Tığ Oyası Yapımı
Pimpirikli Tığ Oyası Yapımı

İlk sırasında sola yatık bir motif uygulanmış ve iki aşamada oluşturulmuş. Bu motif başlangıcı ve bitişi örümcekle yapılmış. İlk aşamada ilk önce bir dörtlü tırabzan çekilmiş ve sonrasında 10 tane üçlü tırabzan yapılarak bir dikdörtgen motif oluşturulmuş. İkinci aşamada ise 8 zincirli bir yuva elde edilmiş ve bu yuvaya 10 adet üçlü tırabzan yapılarak bir kemer yapılmış. İlk sıra bu şekilde tekrarlanarak bitirilmiş.

Yeni model tığ oyası ikinci sırasında ise ilk sıradaki sola yatık tırabzanlardan oluşturulan motif üzerine pimpirikler yapılmış. İlk etapta bir alttaki tırabzanlara batarak 5 zincirli 3 tane yuva elde edilmiştir. Bu yuvaların her birinin içerisine de 4 zincirli 6 adet pimpirik yapılmış. Yuvalar arasına geçiş ise sık iğne ile sağlanmış. Üstte kalan tek pimpiriği yapmak için orta yuvada dördüncü pimpirikten sonra 6 zincir çekilerek bir yuva elde edilmiş. Bu yuva içerisine de 6 kez 4 zincirli pimpirik yapıldıktan sonra bir alt sıradaki pimpiriklerin yapımına devam edilmiş.

Sola Yatık Pimpirikli Yeni Tığ Oyası Yapılışı:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı