Ana sayfa Kendin Yap Projeleri Sofranıza Şıklık Katacak Dekoratif Ahşap Süsler

Sofranıza Şıklık Katacak Dekoratif Ahşap Süsler

77
0
PAYLAŞ
Geometrik Ahşap Masa Örtüsü
Geometrik Ahşap Masa Örtüsü

Evimizde kendi geliştireceğimiz bazı ufak dokunuş ya da baştan oluşturacağımız basit dekoratif fikirlerle her zamanki sıradanlıklardan kurtulabiliriz. Evet, bu yazımda bunu kanıtlayacak bir kendin yap dekorasyon düşüncesi ile karşınızdayım. Bu seferki uygulamamız yemek masası ile ilgili bir dekorasyon düzenlemesi olacak. Yemek masasında sıklıkla kullandığımız masa örtülerini, bardak ve diğer aksesuarlarımızın altına koymak için kullandığımız dantelleri bir kenara atalım. Gelin sizinle bu sefer bambaşka bir yemek masası düzeni oluşturalım. Böylelikle fark yaratıp her zamanki sıradanlığımızdan sıyrılıp hem kendimizi hem de ailemizi mutlu edelim. Ne dersiniz? Tabi bunu kim istemez ki. Yapacağımız kendin yap projesinde masa örtüsü yerine kullanacağımız baklava şeklindeki ahşap süslemeler soframızı bambaşka bir boyuta çekecek.

Yapım aşamasına geçmeden önce bize hangi malzemeler lazım hemen anlatalım. Ev ve dekorasyon mağazalarından temin edebileceğiniz 180 cm uzunluğunda çam panolar ana malzememiz olacak. Bu projemiz için 180 cm uzunluğunda 6 adet çam pano satın almalısınız. Bir sonraki malzememiz kesilen pano üzerindeki talaş ve pislikleri çıkarmak için yapışkan bir bez. Zımpara kağıdı ya da yoksa tırnak törpüsü köşeleri zımparalamak için lazım olacak. Beyaz boya tahtalarımızın rengini değiştirmede kullanılacak. Kağıt havlu ise son sayacağımız malzememiz olacak.

Bütün malzemelerimizi hazırladıktan sonra bu kolay dekoratif ahşap sofra süsümüzü nasıl yapacağımızı resimli anlatımlarla yapmaya çalışalım.

Resim-1 : İlk işimiz çam panolarımızı kesip biçip 12 adet üçgen parça oluşturmak olacak. Kesim işlemi için gönye testere kullanalım. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız bir marangoza da yaptırabilirsiniz. Keseceğimiz üçgen parçaların üç köşesinin açısı 120 derece, alt köşelerin açıları da 30 derece olmalı.

Resim-2 : Kesildikten sonra talaşları ve pislikleri çıkarmak için levhaları yapışkan bir bezle silin.

Resim-3 : Zımpara kağıdı ya da tırnak törpüsü ile levhaların keskin kenarlarını törpüleyin.

Resim-4 : Su bazlı beyaz boyayı boya teknesine dökün. Çam levhalar biraz sarı görünümlü olabilir. Sarı tonları aşağıya indirmek için sulandırılmış bir beyaz boya kullanacağız. Bunun için su bazlı beyaz boyayı boya teknesine dökün.

Resim-5 : Bir tutarlılık ve kapsam seviyesi elde etmek için boya suyunun oranıyla oyna.

Resim-6 : Kaplamanın doğru olup olmadığını anlamak için hurda bir çam tahta parçasının arkasına bir test örneği boya. Işık kapsamı için, boya / su karışımının sütlü bir kıvamda olmalıdır.

Resim-7 :  Hazırladığımız boya karışımımızı bir üçgen levha üzerinde bir kat  uygulayın.

Resim-8 : Ardından lekeyi silme işlemine benzer şekilde yüzeydeki boyayı hafifçe silmek için temiz bir kağıt havlu kullanın.

Resim-9 : Boyadığımız ahşap levhaları kurumaya bırakın. Boya kuruyunca, tahtalar hala ahşap tonludur ve yine de görünür ahşap taneciklere sahiptir, ancak daha fazla sarı tonlarda değildir.

Resim-10 : Üçgen ahşap levhaları şekildeki gibi yerleştirin ve aynı boyama işlemini diğerlerine de uygulayın.

Resim-11 : Levhaların alt kısımlarını da boyayıp hepsini kurumaya bırakın.

Resim-12 : Artık ahşap sofra süsü yapımımız son halini almış bulunuyor. İstediğiniz gibi süsleyip yemek masanızı dekore edebilirsiniz.

Sizler de bu tip ufak ama basit dokunuşlar ile yemek masalarınıza ayrı bir hava ve ayrı bir şıklık katabilirsiniz. Sizin de bu tip dekoratif çalışmalarınız varsa sitemde seve seve paylaşıp diğer hanımların da bilgilendirmesine katkıda bulunabilirim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here