Şişte Kum Boncuk Oyası Nasıl Yapılır?

Şişte Kum Boncuk Oyası Nasıl Yapılır
Şişte Kum Boncuk Oyası Nasıl Yapılır

Boncuk oyaları yıllardır süregelen oyalardan olup yazma kenarlarınıza ayrı bir şıklık katmaktadır. Boncuk oyalarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Kum boncuk oyaları da bunlardan sadece biridir. Boncuk oyası yapımı oldukça zevkli ve bittiğinde de kendini gösteren oyalardandır.

Yapımı çok kolay da diyemem çok zorda diyemem. Oyanın motifine göre zorluğu değişir ama kolay boncuk oyası örnekleri de mevcuttur. Özellikle oya işlerine yeni başlayan hanımlar kendilerini geliştirmek için tercih edebilir.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra yeni bir kum boncuk oyası anlatımını sizlerin beğenisine sunmak istiyorum. Aşağıda yazılı özet anlatımı ve yapılış videosu bulunan oya örneği, en yeni kum boncuk oyaları içerisinde yer almaktadır.

Kum Boncuk Oya Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Yapımında yardımcı olacak şişiniz 2,5 numara olmalıdır. Kullanılan boncuklar kum boncuklarıdır, ama siz isterseniz kesme boncuklar da kullanabilirsiniz.

Şiş ile Kum Boncuk Oyası Nasıl Yapılmaktadır?

Bu kum boncuk oyasının yapım tekniği videodan da anlayacağınız üzere biraz farklıdır. Oya, şiş üzerinde yapılmaktadır ve iki sıradan oluşmaktadır. Tabi burada yanlış anlaşılma olmasın. Şiş oyanın örülmesinde size yardımcı olması içindir. Şişte kum boncuk oyası tığ ile örülen bir oya çeşididir.

Tığ Batısının Yapımı

Her tığ oyasında olduğu gibi ilk önce yazmamızın tığ batısını yapıyoruz. Tığ batısını 2 zincir çekip, ara verip, 2 kerede çıkarak oluşturuyoruz. Bittiğinde videoda görüldüğü gibi minik kutucuklarınızın oluşması gerekiyor.

Tığ batısını oluşturduktan sonra oyanın yapımına geçebiliriz.

İlk Sıranın Yapılışı

Şişte Kum Boncuk Oyası Birinci Sıra
Şişte Kum Boncuk Oyası Birinci Sıra

Tığ batısı kutucuğuna ip sabitlenir. 7 tane zincir çekilir. Son zinciri uzatıp şişimize takıyoruz. Üstten ikinci zincire batıyoruz. İlmek alıp 1 zincir çekip 1 boncuk atıyoruz. Geniş bir ilmek alır gibi yapıp boncuğu ilmeğin arasından geçiriyoruz. Bu geniş ilmeği de şişimize takıyoruz. Aynı battığımız zincire tekrar batıp ilmek alıyoruz. 1 zincir çekip ilmeği uzatıp tekrar şişimize takıyoruz. Şişe görüldüğü gibi 3 tane ilmek alıyoruz. Sadece ortadaki ilmekte boncuk kullanıyoruz.

Şimdi aşağıya tığ batısına ineceğiz. Aynı zincire tekrar girip 6 zincir çekiyoruz. Tığ batısından bir kutucuk atlayıp diğerine zinciri kapatıyoruz. Tekrar 7 zincir çekip bir üst paragraftaki işlem adımlarını tekrarlıyoruz. Bu şekilde yazma boyunca devam edip ilk sıramızı oluşturuyoruz ve şişimizi oyadan çıkartıyoruz.

İkinci Sıranın Yapılışı

Şişte Kum Boncuk Oyası İkinci Sıra
Şişte Kum Boncuk Oyası İkinci Sıra

Kum boncuk oyasının ikinci sırasının yapımına geçiyoruz. İlk sırada tepede oluşan boncuksuz olan ilk yuvaya ipimizi sabitliyoruz.

5 zincir çekip 3 tane boncuk atıyoruz. Boncuğu kapatıyoruz. Tekrar 5 zincir çekiyoruz.
Bu sefer ilk sıradaki boncuksuz olan üçüncü yuvayla birlikte hemen yanındaki üçlü yuvanın ilkine birlikte giriyoruz. Bu 5 zinciri bu iki yuvaya girerek kapatıyoruz. Bu şekilde yazma sonuna kadar giderek oyamızın ikinci sırasını da oluşturuyoruz. Dikkatinizi çekmiştir. İkinci sırada şiş kullanmıyoruz. Oyamızın yapımı tamamlanmıştır. Aşağıdaki videosundan daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı