Şişle Tekli Pirinç Örgü Modeli Yapımı

Tekli Pirinç Nasıl Örülür
Tekli Pirinç Nasıl Örülür

Pirinç örgü şiş örgüsünün temel tekniklerinden biridir. Örgü bilenler için çok kolay bir tekniktir. Ancak örgüye yeni başlayanlar için öğrenilmesi gerekli olduğu için bu paylaşımı yapmayı uygun gördük. Tekli, çiftli, haroşalı diye birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu konuda sizlere tekli pirinç örgü modeli anlatımını paylaşacağız.

Pütürlü bir dokusu vardır. Önü ve arkası aynıdır. Lastik tekniğine çok benzemektedir.  Düz ve ters örgü ile örülmektedir. Bilindiği üzere bu iki örgü şiş örgüsünün temelidir. Tekli pirinçte de her sırada düzün üstüne ters, tersin üstüne de düz şeklinde ilerlemektedir. Sonuçta da ortaya tanecikli bir yapı çıkmaktadır.

Her iki tarafı da aynı şekilde örüldüğü için şal, atkı, boyunluk modellerinde sıklıkla bu tekli pirinç örgüsüne başvurulmaktadır. Ayrıca hırka, yelek, battaniye gibi örgülerde de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle yeni başlayanların rahatlıkla örebileceği örgünün temel tekniklerinden biridir.

Şişle Tekli Pirinç Örgü Modeli Nasıl Örülür
Şişle Tekli Pirinç Örgü Modeli Nasıl Örülür

Yapılışı da aşağıdaki videolu anlatımında detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Küçük bir parça üzerinden altımı yapılan tekli pirinç örgü modeli için bilmeniz gereken tüm püf noktaları videosunda mevcuttur. Kısaca özetlemek gerekirse ilk sıra bir düz bir ters şeklinde lastik gibi örülmüş, sonraki sıralarda düz ilmeğin üzerine ters, ters ilmeğin üzerine düz gelecek şekilde çalışılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/Zzm-n6j8rEg (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı