Şişle Sakallı Bot Yapımı

Şişle Sakallı Bot Modeli
Şişle Sakallı Bot Modeli

Şu ana kadar birçok bot patik modelini yapılışı bile birlikte paylaşmışızdır. Hepsi de birbirinden güzel ve şık bot patiklerdi. Ancak şimdi bu paylaşacağımız sakallı bot patik modeli çok farklı. Özellikle tasarımı açısından diğer bot patiklerden ayrılıyor.

İlk olarak bot üzerinden hiçbir desen çalışması yapılmamıştır. Zaten gerekte yok. Bot patiğin boğaz kısmında kullanılan sakallı ip bunu fazlası ile karşılıyor. Sizlere oldukça şık ve zengin görünümlü bir bot patik sunuyor. Özellikle hanımlar tarafından çok istek alan ve sevilen bir patik bot modelidir. Eğer desenli bir bot patik örmek istiyorsanız kar tanesi bot patik modeli yapılışı konumuza göz atabilirsiniz.

Yapımı da o kadar zor değil. Gözünüzü sakın korkutmasın. Örgüye yeni başlayanlar bile kolaylıkla örebilir.

Patik ipi ikiye katlanarak bot patiğin boğaz kısmına gelene kadar tüm kısımları örülmüştür. Şiş olarak 4 numara bambu şişler kullanılarak toplamda 1 yumak patik ipi, 1 yumak da sakallı ip harcanarak örülmüştür.

Şişle Sakallı Bot Örneği
Şişle Sakallı Bot Örneği

İki Şişle Sakallı Bot Patik Modeli Nasıl Örülür?

38 numara ayak için sakallı bot patik yapımına 80 ilmek başlanmıştır. Eğer daha büyük giyiyorsanız ya da küçük 4’er ilmek artırıp azaltabilirsiniz. İlmekler atıldıktan sonra önden ve arkadan düz örerek tam 12 sıra haroşa çalışılmıştır.

Ardından patiğin ön yanları için ilmek ayrımı yapılmıştır. Sağ ve sol için 35, ortada 10 kalacak şekilde işaretlenmiştir. Ayrımlardan örme işlemine devam edilerek bot patiğin ön, taban ve yanları örülmüştür. Örüldükten sonra iki katlı olan patik ipinden biri kesilerek diğerine sakallı ip bağlanmış ve patiğin boğaz kısmı örülmüştür. Boğaz kısmı tamamlandıktan sonra arkadan dikilerek sakallı bot patik örneği tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/ge7Iz5jwdQQ (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı