Şişle Örülen Örgü Kar Maskesi Yapımı

Şişle Örülen Örgü Kar Maskesi Yapımı
Şişle Örülen Örgü Kar Maskesi Yapımı

Çocuklarımızın başlarını ve kulaklarını soğuktan korumak amacıyla örebileceğiniz oldukça güzel bir örgü kar maskesi yapımı paylaşacağım. Suna Hanım’ın youtube kanalında nasıl örüldüğü ayrıntılı bir şekilde anlatılan bu kar maskesi şişle örülmüştür.

Yapımında 1 yumaktan daha az miktarda Kartopu bebe yünü ve 3,5 numara misinalı şiş kullanılmıştır. Yapımına başlamadan önce yüz açıklığını, baş çevresini, arka ve ön uzunluklarını yapacağınız kişiye göre ayarlamanız çok önemlidir. Bunun için mezura ile ölçü almanız işini kolaylaştıracaktır. Örnek örgü kar maskesi videosunda ise baş çevresi 46 cm olan birine göre maske hazırlanmıştır. Bu da 1,5-3 yaş arası çocuklar için uygundur.

Örgü Kar Maskesi Yapımı
Örgü Kar Maskesi Yapımı

Şişle kar maskesi yapımına boyundan aşağıda kalacak ön parçası için uzun kuyruk metodu ile 60 ilmek atılarak başlanmıştır. Başlangıç ve sonda 2 kenar ilmeği bırakılmıştır. Kenar ilmeklerden baştaki düz, sondaki ise ters örülmüştür. Arada kalan ilmekler ise 2 düz-2 ters lastik olarak örülmüşlerdir. Arka tarafa geçildiğinde ise düzlerin üstüne düzler, terslerin üstüne tersler gelecek şekilde devam edilmiştir. Bu şekilde yüz açıklığı kısmına gelene kadar yukarı doğru hafif daralacak şekilde ortadan kesme yapılarak örülmeye devam edilmiştir. Arka kısmında da ön kısmında olduğu gibi 2-2 lastik örülmüştür. Yalnız ön parçaya göre 2 cm daha uzun yapılmıştır.

Yüz açıklığına gelindiğinde ortada 18 ilmek bırakılmak suretiyle her seferinde 2 ilmek azaltılarak çalışmaya devam edilmiştir. Yani yüz açıklığının sağından ve solundan 5 sıra eksiltme yapılmıştır. Sonrasında sonunda 66 ilmek kalacak şekilde başın arkası yine 2-2 lastik örgü ile örülmüştür. Bu bölüme gelindiğinde arada 24 ilmek bırakılmıştır. Bu aşamada örgü kar maskesinin tepede kalan kısmı bir patik tabanı örer gibi örülmüştür. Arada kalan 24 ilmeklerde ise kesim uygulanmıştır. Tepe kısmı da bittikten sonra yüz açıklığının yanlarından tığ yardımı ile ilmekler çıkartılmıştır. Bu ilmeklerden de yararlanarak daire şeklinde lastik örgü örerek yüz açıklığı da tamamlanmıştır.

Şişle Kar Maskesi Yapımı Video Anlatımı:

https://youtu.be/OzOoOdNnsPo
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı