Şişle Oklava Örgü Modeli Nasıl Örülür

Şişle Oklava Örgü
Şişle Oklava Örgü

Oklava Örgü Yapımı

Örgüde oklava kullanarak çok güzel örnekler yapmak mümkündür. Oklavayı örgümüzde büyük deliklerin oluşumu için kullanıyoruz. Son derece örmesi kolay olan şişle oklava örgü modeli için ince bir oklava kullanabileceğiniz gibi örgünüzün boyutuna göre daha kalın bir oklavada kullanabilirsiniz. Oklava modelleri genellikle tığla yapılmakla birlikte şişle de son derece şık örgülerin oluşmasını sağlamaktadır. Şiş örgüsüyle yapabileceğiniz birçok modelde uygulayabilirsiniz. Özellikle şallarda, çanta ve bebek battaniyelerinde şiş örgünüzde oklava kullanabilirsiniz.

Örgümüze başlarken şişimize ilmeklerimizi atıyoruz. Örgünüzün alt kısmına dilediğiniz kadar lastik yapabilirsiniz. Oklava örgüde ilmekler haroşa ile örülür. Şişle oklava örgü modeli tekniğini uygulayacağımız sıramıza geçtiğimiz zaman 1 ilmek haroşa örüyoruz ve ardından şişimize 2 kez iplik sarıyoruz. Sarılan iplikleri bırakarak, örülen ilmeği uzatıyoruz ve oklavamıza alıyoruz. Bu şekilde 5 uzun ilmeği oklavamıza geçiriyoruz. Bu şekilde yaparak 5 kez önden ve arkadan olmak üzere örüyoruz.

Her seferinde sarılan iplikleri bırakıp, örülen ilmekleri uzatarak oklavamıza geçiriyoruz. 5 kez arkadan geçirip, 5 kez önden geçirilen iplikler örgümüzde bakla modelini oluşturuyor. Üst sıraya geçtiğimizde 2 sıra düz olarak örüyoruz. 2 sıra düz örgüde sonrası yeniden bir kez haroşa örüyoruz. Şişimize ipliğimizi 2 kez doluyoruz ve ardından oklavamıza geçiriyoruz. Bu şekilde oluşan modelimiz her 4 sırada bir yenilenmektedir. Siz şişle oklava modelini oluştururken, aralarda dilediğiniz kadar haroşa uygulayabilirsiniz. Modelinizde sık sık oklava kullanabileceğiniz gibi, aralıklar halinde de kullanabilirsiniz. Kavradıktan sonrası zorlanmadan öreceğiniz bu model, örerken oldukça zevklidir ve size keyif verecektir.

Şişle oklava örgü modeli ile kendini gösteren son derece şık örgüler örebilirsiniz. Şiş örgülerinizde oklava kullanımına alıştıktan sonrası örgü modellerinizde oklava kullanarak yeni modelleri rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Şişle Oklava Örgü
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı