Şişle Kolay Sepet Örgü Modeli Yapımı

Kolay Sepet Örgü Modeli Yapımı
Kolay Sepet Örgü Modeli Yapımı

Sizlere en yeni örgü videoları sunmaya devam ediyorum. Bu kez de kolay sepet örgü modeli yapımının detaylı olarak anlatıldığı bir örgü videosu ile karşınızdayım. Bilindiği üzere sepet modelleri biraz karmaşıktır ve örerken zorluk çektirebilir. Ancak bu örgü modeli yine de sepet olmasından dolayı biraz karmaşık olsa da sizi zorlamayacak kolaylıktadır.

Bu sepet örgü modeli ilmek dolayarak yapıldığı için bir anda uzayarak çabuk ilerleyen bir modeldir. Resimden de görüldüğü gibi delikli bir yapıya sahiptir. Çok sıkı dokuya sahip bir sepet örneği değildir. Özellikle mevsimlik örgü projeleriniz için idealdir. Şişle örülen örgü modellerindendir.

Yapımı kolay sepet örgü modeli 6 ilmek ve katlarından oluşmaktadır. Birer tane de kenar ilmeği bulunmaktadır. Yani 6 ve katları +2 kenar ilmeği şeklinde örgünüzü kurgulayabilirsiniz.

Şişle Sepet Örgü Modeli
Şişle Sepet Örgü Modeli

Yapımı da kısaca şu şekildedir:

Kolay sepet örgü modelinde başlangıç ilmekleri düz bir şekilde örülür. Örgünün ters yüzünde iken model kurulumuna geçilir. Kenar ilmeği örülmeden alınır ve bütün ilmeler üç defa dolayarak ters örer gibi örülür. Üç kere dolmanın amacı ilmeğin boyunu uzatmaktır. Son kenar ilmeği de ters örülerek bu sıra bitirilir.

Örgünün ön yüzüne geçilir. Kenar ilmeği yine örmeden şişe alınır. Üç defa dolayarak örülen ilmeklerden 6 tanesini örmeden diğer şişe geçirip ilmeklerin boyunu uzatılır. Bu uzun ilmekler sol şişe tekrar geçirerek üçerli gruplara ayrılır. İlk 3 ilmek diğer 3 ilmeğin içerisinden geçilir, ön tarafa alınır ve tekrar şişe geri takılır. Bu şekilde ayrılan son 3 ilmek ile ilk 3 ilmek yer değiştirmiş olacaktır. Şişe geri takılan ilmekler düz olarak örülür. Sıra sonuna kadar bu şekilde tekrarlanır.

Arka sırada ve ön sırada aynı şekilde ilerlenerek kolay sepet örgü modeli tamamlanmış olur.

Kolay Sepet Örgü Örneğinin Yapımını Anlatan Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı