Şişle Gofret Örgü Motifi Yapımı

Gofret Örgü Motifi Yapımı
Gofret Örgü Motifi Yapımı

Çalışması oldukça basit ve bir o kadarda gösterişli gofret örgü motifi beğeneceğinizi umduğum bir motif olacaktır. Bunun için Sunanın Elinden kanalının bu paylaşımını siz değerli takipçilerimle de paylaşmak istedim. Kazaklarda, süveterlerde ve bebek örgülerine uyarlayabileceğiniz çift taraflı bir örgü modelidir.

Girintili ve çıkıntılı bir örnek olduğu için bu modele gofret örgü modeli adı verilmiş. Her türlü bebek yünü ile çalışabileceğiniz bir motiftir. Videolu anlatımdaki örnek, dört mevsime uygun Opal iplik ve 3,5 numara şiş ile örülmüştür.

Gofret Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Şişle örülen bir örgü modeli olan gofret motifi yapımına çift sayılı ilmekle başlanmıştır. İki ve katları artı kenar ilmekleri şeklinde bir kurulum gerçekleştirilmiştir. Örnek çalışmaya ise 36 ilmek atarak bir başlangıç yapılmıştır. Bu motif toplam 4 sıra sonunda ortaya çıkmaktadır.

Şişle Gofret Örgü Motifi Yapımı
Şişle Gofret Örgü Motifi Yapımı

İlk sıra sanki bir lastik çalışılır gibi 2 düz 2 ters şeklinde örülmüştür. İkinci sırası olan arka yüze geçildiğinde ise ilmekler nasıl geldiyse o şekilde bir çalışma yapılmıştır. Yani terslerin üzerine tersler, düzlerin üstüne düzler çalışılmıştır. Üçüncü sıra ön yüzde tüm ilmekler düz örgü ile örülmüştür. Dördüncü sıra arka yüzde tüm ilmekler ters örülmüştür. İstenilen uzunluğa erişilene kadar yukarıda anlatılan 4 sıranın tekrarı yapılmalıdır.

Bu ve benzeri örgü modelleri arayışı içerisinde olanlar 3 boyutlu V örgü modeli yapılışı da ilginizi çekebilecek bir modeldir.

Kaynak: https://youtu.be/Po_xfdJiRcg

Şiş İşi Gofret Örgü Motifi Yapımının Anlatıldığı Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı