Şiş ile Sıralı Fıstık Örgü Modeli

Sıralı fıstık örgü modeli oldukça güzel, kullanışlı ve yapımı çok zahmetli olmayan bir modeldir.

Sıralı fıstık örgü yapılırken başlangıç olarak söylenmesi gereken örneğin alt sırada yer alan haraşo örgü üzerine yapılmasıdır ve örneğimizi iki katlı olarak ince örgü ipi kullanarak yapacağız. Örneğimizi her motif 4 adet olacak biçimde sayımızı belirliyoruz. Kalın bir iple de lastik olarak örneğimiz yapılabilmektedir. Üç sıra düz örüyoruz. 1 ters, 1 düz ve yine 1 ters olacak şekilde yine örüyoruz. Daha sonra ön yüze geçilir. 1 tane kenar ilmeği alıyoruz. Sonrasında 2 tane atlıyoruz ve bu atladıklarımızdan sonra gelen ikisini ise örüyoruz. 2 ilmeğin boşluğundan aşağıya 3 sıra iniyoruz. Buradan şişimizi banıp çekiyoruz ve uzatıyoruz. 4 adet örüyoruz ve ardından biraz önce bandığımız aynı yuvaya tekrar şişimizi banıyoruz. 3 adet aşağı inip banıp tekrar şişimizi çekiyoruz. 4 adet örüyoruz. Sonrasında geriye dönüyoruz ve aynı ilmeğimizin yuvasından tekrar çekiyoruz. 3 adet aşağı inerek yine 4 tane ilmek örüyoruz. Tekrar geri dönüyoruz ve 2 ilmek sonrasının 3 aşağısına inip tekrar şişimiz banıyoruz. 4 tane örüyoruz ve sonrasında yuvaya geri dönüyoruz. Banıp çekiyoruz ve 3 adet aşağı iniyoruz. Araya tekrar ipimizi çektikten sonra 4 tane ilmek örüyoruz. 2 ilmek ileri 3 aşağıya banıp çekiyoruz. Tekrar araya 4 ilmek yapıyoruz. Yine aynı yuvaya tekrar banıp, çekiyoruz ve 2 ilmek ileriye banıp çekip sonrasında 2 ilmeğimizi örüyoruz. Ters sıraya geçiyoruz ve ilmeklerimizi örmeye devam ederken çektiğimiz iplerimizin ikisini de boş olarak alıyoruz.  2 ilmek örüp arada boş ilmiklerimizi ise kendi yönümüze doğru alıyoruz. 4 tane ters ilmeğimizi örüyoruz. Boş ilmeklerimizi yine boş olacak şekilde alıyoruz. Yine 4 ilmeğimizi örüyoruz. Bu işlemlere son 2 adet öreceğimiz kenar ilmeklerine gelene dek devam ediyoruz.

sıralı fıstık örgü modeli video

sıralı fıstık örgü modeli video

Bu şekilde istediğimiz kadar devam edip, çalışmamızı büyüterek sıralı fıstık örneği oluşturacak bir biçimde zevkimize göre desen sayısı yaparak oluşturuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Cetvelle Örgü Modeli Yapımı başlıklı makalemizde cetvel örgüsü nasıl yapılır, cetvelle örgü ve Cetvelle örgü modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir