Sırt Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

kadınlarda sırt ağrısı
kadınlarda sırt ağrısı

Selamlar bayanlar; bugünkü sağlık yazımızda yine her zaman karşılaşılan ve erkek-bayan fark etmeksizin karşılaşılan durumlardan birinden söz edeceğiz. Sırt ağrıları, zaman zaman herkesin başına gelmektedir. Bu konuda ağrıların geçmesi açısından neler yapılabilir ya da hangi sırt ağrısı tedavileri uygulanabilir; bu yazımızda sizlere bilgiler vermek istiyoruz. Kadın ve erkekte günlük yaşamın kalitesini düşüren sırt bölgesinde oluşan ağrılar, önemlidir ve sürekli yorgunluk hallerine neden olabilir. Erkeklere oranla kadınlarda sırt ağrısı, daha fazla gözlemlenmektedir.

Sırt Ağrılarının Çözümleri

sırt ağrısı tedavileri

Sırt ağrısı günlük hayatta insanların sıklıkla başına gelebilecek ağrı türlerinden olup, yaşantımızı da kötü yönde etkileyebilmektedir. Fakat sırt ağrılarından kurtulmada önemli ve etkili olan faktörler arasında, yatakta dinlenme durumları çözüm oluşturabilmektedir. İnsanların özellikle sırt ağrısı çeken kişilerin hareketsiz olmaları, sırt ağrılarının ikiye katlanmasına neden olabilir. Hareketsiz kalınacak tek durum ise, ağrıların şiddetli olduğu durumlardır. O gibi durumlarda hareketsiz olarak yatılabilir. Fakat bunun haricinde eğer sırt ağrıları hafifse, bu gibi durumda mutlaka hareketlilik daha önemli olacaktır. Günlük işleri yaparken yine aşırıya kaçılmaması durumunda, sırt ağrıları bu gibi durumlardan etkilenmez ve siz de günlük işleri yapmaya devam edebilirsiniz.

Sırt Ağrılarının Tedavisi

sırt bölgesinde oluşan ağrılar

Tedavi olarak mutlaka fazla hareketli olunmaması belli düzeyde hareketlilik esas olacaktır. Aynı zamanda sırt ağrıları durumunda tempoyu kendi kendine ayarlayarak günlük işlerde daha fazlasını yapabilecek duruma da gelinmesi mümkün olabilir. Sırt ağrılarının tedavisinde, sırt kaslarını güçlendirmek ve sırt kaslarını zinde tutmak son derece önemli olacaktır. Yürüyüş olayı da tam sırt ağrılarına göredir.

Fakat dikkat edilmesi gerekli olan şey, düz zeminlerden başlayarak kademeli şekilde eğimli zeminlerde yürüyüş yapılarak sırt ağrılarının hafifletilmesi sağlanmalıdır. Kişi yüzmeyi seviyorsa ve sırt ağrıları da mevcutsa, mutlaka boyun kaslarını zorlamayacak kıvamda sadece sırt üstü olacak şekilde yüzme teknikleriyle yüzme isteğini karşılayabilir. Sağlıklı bir sırt için hareketli bir yaşam mutlaka şarttır. Sırtta ağrının bir diğer nedeni, sırt kaslarında meydana gelecek spazm durumlarıdır.

Sırt kasları omurga yapısını destekler, bu kaslarda oluşacak spazm durumları ise mutlaka sırt ağrılarının baş sebeplerinden olabilmektedir. Genellikle ağır kaldırılması ya da fazla eğilme durumunda belirtilen ağrılar meydana gelmektedir. Sonuç olarak sırt ağrısına sebebiyet verebilecek üstte belirtilen durumlardan mutlaka kaçınılmalıdır. Ayrıca sırt ağrıları belli bir aşamadan sonra mutlaka doktora danışılarak giderilmelidir. Doktor tavsiyesi her türde sağlık sorununda olduğu gibi sırt ağrısı hallerinde de son derece büyük önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı