Sıralı Pıtırcık Tığ Oyası Yapımı

Sıralı Pıtırcık Tığ Oyası Yapımı
Sıralı Pıtırcık Tığ Oyası Yapımı

Yeni oya modelleri ve yapılışları ile ilgili videolu anlatımlardan biriyle daha beraberiz. Yine bir sıralı tığ oya modeli ile karşı karşıyayız. Sıralı pıtırcık oyası adı verilen bu yazma kenarı modelinin çok şirin bir motifi var. Kullanılan renk uyumları ile güzel bir yazma kenarı örneği anlatımı sizlerin beğenisine sunuluyor.

2 sıradan oluşan bir oya örneğidir. Çubuklar üzerine yapılan pimpiriklerden oluşan yapraklı bir tasarıma sahiptir. Yazma kenarı ve namaz örtüsü kenar oyası olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca çeyizlik oya modeli olarak da kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Sıralı Pıtırcık Oya Modeli Yapımı

İp tığ batısına sabitlenerek örümcek çekilir. Başına 2 kez alarak aşağıdaki tığ batısından 3 kutucuk atlanıp dördüncüye örümcek kapatılır. Dörtlü tırabzan yapılarak yukarı çıkılır ve 6 adet zincir çekilerek oya ters döndürülür. Örümcekle zincirin birleştiği yere çekilen zincirler kapatılır. 8 adet zincir çekilir ve dönülerek 6 zincirli yuva içerisine kapatılır. Bu şekilde 6 kez 8 zincir çekilip ortadaki yuva içerisine kapatılarak pimpirikler elde edilir. Devamında dörtlü tırabzana sık iğneler yapılarak tığ batısına inilir ve ilk sıranın motifi bu şekilde tamamlanır.

Anlatımlı Sıralı Pıtırcık Tığ Oyası
Anlatımlı Sıralı Pıtırcık Tığ Oyası

Sıralı pıtırcık oyasının ikinci sırasına ilk sıradaki pimpiriklerin orta yuvasına ip sabitlenerek başlanır. İki adet zincir çekilir ve ilk iki pimpiriğin arasına orta yuvanın arkasından ip alınarak kapatılır. Bu işlem diğer pimpirik araları için de tekrarlanır. Son yaprağın sonuna da aynı işlem uygulanıp, 1 zincir ve küçük bir örümcek çekilip diğer pıtırcığa geçilir.

Anlatımlı Sıralı Pıtırcık Tığ Oyası Videosu

Bu yapımı kolay sıralı yazma kenarı modelinin videolu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Siz de videoyu izleyerek gayet basit bir şekilde bu oyanın yapımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz yeni model oyalar görmek ve yapılışları hakkında bilgi almak istiyorsanız beni Pinterest ve Facebook sayfamdan mutlaka takip etmeyi unutmayınız.

Kaynak: https://youtu.be/Kn5FPRDdt-Q (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı