Sıralı Kuş Tüyü Örgü Modeli Nasıl Yapılır

Sıralı Kuş Tüyü Örgü Modeli
Sıralı Kuş Tüyü Örgü Modeli

Uzun zamandır ara verdiğim yabancı örgü örneklerine kaldığım yerden devam ediyorum. Sizlere bu kez de sıralı kuş tüyü örgü modelini paylaşmak istedim. Hırkalarda ve yeleklerde değerlendirebileceğiniz güzel bir örgü örneğidir. Model adeta bir kuş tüyünü andırdığı için sanırım bu isim verilmiş. Eğer bu örnek haricinde başka bir kuş tüyü örgü örneği arıyorsanız zikzak kuş tüyü örgü modeli anlatımına da bir göz atabilirsiniz.

Hanımların hiç zorlanmayacağı bir model olacağını söyleyebilirim. Yapılışında sizlere yabancı gelecek bir örgü tekniği kullanılmamış. Ters örgü, düz örgü, iki ilmeği birlikte ters örme, şişe ip sarma gibi daha önceden de sitemde bahsettiğim teknikler üzerine kurgulanmıştır. Videolu anlatımının da olması yapımını kolaylaştıracaktır.

Bu sıralı kuş tüyü örgü örneği dantel örgüsü örneğidir diyebiliriz. Başlangıç ilmeği olarak 11 ilmek haroşa örülmektedir. Örneğinizi genişletmek istiyorsanız 11 ve katları olacak şekilde kurmalısınız. Kuş tüyü örneği toplamda 4 sıranın yapımından oluşmakta ve istenilen uzunluğa gelene kadar bu sıralar tekrarlanmaktadır.

Hemen örgü örneğinin sıralarının nasıl yapıldığına bir bakalım.

Sıra 1 (Ön Yüz): Tüm sıradaki ilmekler düz örülerek tamamlanır.

Sıra 2: Sıradaki tüm ilmekler ters örülür.

Sıra 3: İki ilmek birlikte ters örülür ve bu iki kez tekrarlanır. Şişe örme yönüne göre ip atılır, 1 düz örülür ve bu 3 kez tekrar edilir. Şişe ip sarılır, 2 ilmek birlikte ters örülür ve bu 2 kez tekrarlanır. Sıra sonuna kadar tüm ilmekler baştan itibaren bu şekilde örülerek tekrarlama yapılır.

Sıra 4: Son sıradaki ilmekler ters örülerek kuş tüyü örneği tamamlanmış olur.

Video:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı