Sıralı İnci Oyası Yapımı ve Yazmaya Eklenmesi

Sıralı İnci Oyası Yapımı ve Yazmaya Eklenmesi
Sıralı İnci Oyası Yapımı ve Yazmaya Eklenmesi

Sıralı inciler üzerine yapılan yeni model tığ oyasının yapımının anlatıldığı bu video ile güzel bir örnek daha öğrenmiş olacaksınız. Yapım aşamalarının ayrıntılı bir biçimde anlatıldığı sıralı inci oyası yapım videosunu yazının en altında bulacaksınız. Şerit halinde hazır halde olan yarım incilerden oluşan bu yeni tığ oyası yazma kenarlarınızda oldukça şık duracaktır.

Sıralı inci oyası yapımında tek renk oya ipinin kullanıldığı görülmektedir. Yazma dışında yapılıp sonradan yazmaya eklenen tığ oyası modellerindendir. Oyanın başlangıcı da şerit inciler üzerinden yapılmaktadır.

İlk olarak sıralı şerit inciler üzerindeki motifin yapılması için ipi şerit başlangıcındaki birinci yuvaya tutturuyoruz. İlk başlarken 7 zincir çekilir ve bir sonraki şerit boşluğuna kapatılır. İlmekleri önce 1 kez sonra 2-2 alarak bir tırabzan ve tepesine de 5 zincir yapıyoruz. Beş zinciri 7 zincirle oluşan yuvaya kapatıp bir pimpirik elde ediyoruz. Tepesine 4 zincir çekip başına bir kez aldıktan sonra diğer şerit yuvasına girip bir tırabzan daha yapıyoruz. Böylelikle motifin alt tabanını oluşturan iki kutucuğu yapmış oluyoruz.

Sıralı İnci Oyası Yapımı
Sıralı İnci Oyası Yapımı

Devamında 10 zincir çekerek motifin kemerli bir görünüme sahip üst kısmının yapımına geçiyoruz. Oyayı döndürüp en baştaki kutucuğun başına kapatarak geniş bir yuva elde ediyoruz. Üç zincir çekip ön yüzüne dönüyoruz. Bu 10 zincirli yuvaya 3 zincirli 3 tane pimpirik yapıyoruz. Böylelikle ilk motifimizi tamamlamış oluyoruz. Diğer motife geçiş için ise ilk motifi sık iğne ile kapadıktan sonra 4 zincir çekip bir sonraki şerit yuvasına kapatıyoruz. Yazma kenarı boyunca aynı işlemleri tekrarlayıp aynı motifleri sıralıyoruz.

Sıralı şerit incili tığ oyası üst kısmını bu şekilde tamamladıktan sonra yazma kenarına dikme yeri yapımına geçiyoruz. Bunun için üst kısmı bitirdikten sonra ipi koparmadan şeridin alt tarafına zincir ve tırabzanlardan oluşan kutucuklar yapıyoruz. Sadece kutucukların ilk başlangıcında 7 zincir çekilmiştir. Diğer kutucuklarda ise 3 zincir çekilmiştir. Kutucukların yapımı üst motifteki gibidir.

Sıralı Şerit İnci Üzerine Tığ Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı