Sıralı Dut Yaprakları Tığ Oyası Yapımı

Sıralı Dut Yaprakları Tığ Oyası Yapımı
Sıralı Dut Yaprakları Tığ Oyası Yapımı

Yan yana dut yaprakları şeklinde ilerleyen yeni tığ oya modeli yapımının anlatıldığı bir video ile yine birlikteyiz. Önceki konularda da dut yaprakları ile ilgili oya modelleri paylaşmıştım. Bu sıralı bir oya modeli olduğundan diğer dut oyalarına nazaran farklılık göstermektedir. Yine yapımı kolay tığ oyalarındandır.

İki renkli bir oya modeli ile karşı karşıyayız. Dut yaprakları tığ oyası yapımı toplamda 2 sıradan oluşmaktadır. İlk sırada yeşil oya ipi ile ikili dut yaprakları yapılıyor. Dut yaprakları arası geçişi ise 2 zincirli bir tığ batısı ile sağlanıyor. İkinci sırada pembe renk oya ipi ile dut yapraklarının kenar bordürü pimpiriklerle elde edilmiştir.

Dut Yaprakları Tığ Oyası
Dut Yaprakları Tığ Oyası

Dut yapraklı tığ oyası yapımında yapraklara 16 zincirle başlanmıştır. Ardından 6 zincire girerek bir yuva, devamında bir zincir atlayıp ikinci zincire batmak sureti ile toplamda 4 yuva yapılmıştır. Kalan zincirlerin etrafından dolanıp ilmek edinerek de toplamda 6 tırabzan yapılmış ve ilk dut yaprağı oluşturulmuştur. Diğer dut yaprağı da aynı adımlarla elde edildikten sonra vereceğiniz arayı belirlemek için 2 zincir çekip bir sonraki tığ batısına kapatma işlemi uygulayarak bir geçiş sağlanmıştır.

İkinci sırada dut yapraklarının kenar bordürü yapımı için ip, tırabzanlar üzerindeki ilk yuvaya sabitlenmiştir. Tepe yuvaya gelinceye kadar her yuvada 4 zincirli pimpirikler yapılmıştır.  Tepe yuvaya gelince ise 2 zincir çekilip bir önceki bitmiş dut yapraklı motif ile birleştirme işlemi yapılmıştır. Ardından 4 zincirli pimpiriklerle dut yaprağının etrafının çevrelenmesine devam edilmiştir. Diğer dut yapraklarına geçiş için ise arada yapılan 5 adet iki zincirli tığ batısından ikincisine giriş yapılmıştır. Geçişlerde de yine 4 zincir yapıp aynı yuvaya sık iğnesi ile kapatıp pimpirikler örülmüştür.

Yan Yana Dut Yaprakları Tığ Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı