Sıralı Dağ Oyası Yapımı

Sıralı Dağ Oyası Yapımı
Sıralı Dağ Oyası Yapımı

Yapılışı son derece basit ve kolay olan yeni bir sıralı dağ oyası yapımını inceleyeceğiz. İlk bakışta biraz karışık gibi görünse de zorlanmadan yapabileceğiniz bir tığ oyası örneği izleyeceksiniz. Yazma kenarından ayrı örüldükten sonra tığ batısı yapılıp eklenen bir oya modelidir.

Bu tığ oyası örneğinde oyanın ilk dış kirpik kısmı yapılmıştır. Kirpikler bir şerit gibi yapıldıktan sonra altına dağ oyaları ile devam edilerek yazma kenarı oyası tamamlanmıştır. Aynı küçük dağlar oya modeli yapılışında olduğu gibi bir yapımı bulunmaktadır.

Tığ işi Sıralı Dağ Oyası Yapılışı

Başta 7 adet zincir çekilip geri dönülerek 5. zincire kapatılarak ilk kirpik işlenmiştir. Bundan sonra 7 zincir çekilip 3. Zincire geri dönülüp sık iğne ile kapatılarak diğer kirpiklerin yapımı gerçekleştirilmiştir.

Tığ işi Sıralı Dağ Oyası
Tığ işi Sıralı Dağ Oyası

Kirpiklerden oluşan şerit tamamlandıktan sonra dağ oyalarının yapımına geçilmiştir. Başlangıç için tığa iki kez dolayarak kirpikler arasından çift kat çekip birini tığda bırakarak ilerlenmiştir. İlk başta tığda 5 tane ilmek toplanmıştır. Toplanan ilmeklerin içinden ikişer ikişer çekerek geriye doğru gelinmiştir. Diğer sıralarda bir önceki sırada oluşan aralara girilerek aynı işlem eksiltme yapılarak dağ oyaları tamamlanmıştır.

Tüm dağ oyaları tamamlandıktan sonra yazmanın tığ batısı işlendikten sonra kolay sıralı dağ oyası yazma kenarına eklenmiştir.

Anlatımlı Sıralı Dağ Tığ Oyası Modeli Videosu

Basit ama güzel bu yeni sıralı dağ oyası yapılışının videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz. Videoda kullanılan tığ teknikleri ile size yardımcı olacak püf noktaları hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/02QJfiNyG-s (Oya Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı