Sık İğnenin Yapımının Tarifi

sık iğne yapımı
sık iğne yapımı

Motif yaparken ve dantel örerken sık iğne yapımıyla sürekli karşılaşırsınız. Sık iğne oya örnekleri isminden de anlaşıldığı gibi aralıksız olarak yapılır. Tığa ip dolamadan batırıldığı için sık iğne adını almıştır. Tırabzan yaparken tığımıza her daim iplik dolamamız gerekir. Ancak sık iğnede tığı batırma işlemlerinde iplik dolama yapılmaz.

Sık iğneyi öğrenmek için öncelikle 7 adet başlangıç zinciri çekiyoruz. İlk çektiğimiz zincire tığımızı dolamadan batırıyoruz ve tığa iplik dolayarak çekiyoruz. İki zinciri birbirine birleştirerek halkamızı oluşturuyoruz. Sık iğne oya örnekleri yapımında tığımıza hiçbir zaman başlangıçta iplik dolamıyoruz. Halkanın içerisinden tığımızı geçiriyoruz, iplik doluyoruz ve tek seferde çekiyoruz. Bu şekilde halkamızın etrafını sık iğneyle dolduruyoruz. Halkanın etrafı tamamen dolduktan sonra üst sıraya geçerken, ilk yapılan sık iğneyi başına dolamadan tığımızı batırıyoruz. Sonrasında tığımıza iplik dolayarak çekiyoruz ve sık iğne yapımına devam ediyoruz. Sık iğne oya örnekleri yapımı sırasında 3 adet sık iğne yaptıktan sonra bir yere çift batırılarak halka büyütülebilir. Her seferinde bu şekilde yapıldığında halka hem düzgün olarak büyür, hem de büzülme olmaz. Bu şekilde halkanız dilediğiniz boyutta olana kadar örünüz, sonra da bitiriniz.

Sık iğne oya örnekleri sadece motif yapımında kullanılmaz. Tığ işi yaparken, her daim karşımıza çıkacak olan uygulamalardan bir tanesidir. Önemli olan sık iğneyi yaparken, tığa iplik dolama işlemini yapmamaktır. Bununla birlikte tığdan ilmekleri çıkarırken sıkmaktır. Sık iğne adı buradan gelmektedir. Ama bu sıklığı kişinin kendine göre ayarlaması gerekir. Çünkü üst sıraya geçildiği zaman tığın sık iğnenin arasına rahatlıkla girmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde tığ işimizde yıpranmalar söz konusu olabilir. Yapımı son derece kolay olan sık iğne yapımını öğrendikten sonra tığ işlerinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

sık iğne
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı