Sihirli Örgü Modeli Nasıl Örülür

sihirli örgü modeli
sihirli örgü modeli

Becerikli Eller Sihirli Örgüler

Örgü örerken yapılan modellerin hep bir ismi vardır. Sihirli örgü modeli adından da anlaşıldığı üzere son derece hoş bir örgü olduğu için bu ismi almıştır. Sihirli örgü özellikle bluz ve hırka örerken uygulayabileceğiniz son derece zarif bir modeldir. Delikler halinde olduğu için modelini gösteren bir örnektir. Becerikli ellerinizle sihirli örgüler örmek isterseniz, bu model tam size göredir.

Sihirli örgü modelimizi örerken ilmek sayımızın tek olmasına dikkat ediyoruz. Modelimizin ölçülerine göre, sihirli modelimizi oluşturmak için tek olması oldukça önemlidir. Öreceğimiz modelin enine göre ilmek sayılarımızı atıyoruz. Sihirli örgümüzü yaparken, 1+1 lastik şeklinde örebileceğimiz gibi 2+2 lastik ya da düz örgü de uygulayabiliriz. Ancak sihirli örgü modelimizde dikkat etmemiz gereken ilk ve son ilmeklerimizi düz olarak örmeye özen göstermektir. Sihirli örgü modeli esmek olacağı için örgümüzün ilmeklerini atarken daha küçük olarak başlamakta fayda vardır.

İlmeklerimizi attıktan sonra 1+1 lastik şeklinde ya da dilerseniz 2+2 lastik şeklinde örgümüzü örüyoruz. Arka sıraya geçtiğimizde düz ilmekleri şişte bekletiyoruz, ters ilmekleri şişten çıkarıyoruz. Şişten çıkarttığımız ters ilmekleri ve örgünün 2 başında ördüğümüz düz ilmekleri aşağı doğru çekerek söküyoruz. Örgünün alt kısmında lastik olarak bırakılmak istenen kısım sökülmez.  Sökülen ve açıkta kalan ilmekler iğne ve iplik yardımıyla tutturulur. Ters ilmekler örme aşamasında iken ilmek düşürme tekniği ile kilitlenebilir. Böyle yapıldığında sökme sırasında o noktaları da dikiş yapma zorunluluğu kalmaz.

Sihirli örgü modeli son derece şık bir model olmakla birlikte tekniğini kavradıktan sonra hızla örülen bir modeldir. Esnek olduğu için hızla ürer ve örgülerinizi kısa sürede tamamlarsınız. Renkli hırkalar ve bluzlar için oldukça tercih edilen bu modeli özellikle bahar aylarında rahatlıkla giyebilirsiniz.

sihirli örgü modeli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı