Ana sayfa Sağlık Sihirli Meyve Greyfurt

Sihirli Meyve Greyfurt

4
0
PAYLAŞ
greyfurt
greyfurt

Meyvelerin elbette hepsi güzel ve yarayışlıdır. Fakat sizlere bu yazımda adeta sihirli diyebileceğimiz kadar özel olan greyfurttan söz etmek istedim. İncelendiğinde içerdiği zengin lif kaynaklarıyla adeta bir besin deposudur. Yine içerdiği enzimler sebebiyle kanser olmaktan kurtarıcı faydası bulunmaktadır. Kanseri önleyici etkileriyle kesinlikle yarayışlı bir meyvedir. Sağlık konusunda aynı zamanda kolesterolü düşürücü etkisiyle, cilt sorunlarına karşı iyi bir çözüm olmasıyla bile göz önünde bulundurulacak bir meyvedir. Akneler üzerindeki olumlu etkileri ise söz edilmesi gereken faydaları arasında bulunuyor. İçeriğinde var olan C vitamini ise, metabolizmayı hızlandırmadan diş eti kanamalarına kadar her türlü yararının olduğunu söylemek doğru olacaktır.

greyfurt

İç hastalıkları uzmanları, belki de yüzyılın en mucizevi meyvelerinden olan greyfurt hakkında şunları söylemiştir. 1 tane greyfurt 80 mg C vitamini içermektedir. Araştırmalara göre ise greyfurt meyvesinin liminoids ve lycopene içermesi, kanseri önleyici bir duruma sebebiyet vermektedir. Değişik bir yararı ise kilo vermek isteyenlerin başyardımcısı olmasıdır. Greyfurt, metabolizmayı harekete geçirip hızlandırdığında kilo vermek biraz daha kolay hale gelebiliyor. Kilo verdirici etkisi olan greyfurt aynı zamanda vücuttaki insülin direncini de kurmaktadır. Öğünlerden önce greyfurt yenmesinin, adeta iştah kontrol edici olduğu işaret edilmektedir. Bunun dışında sivilcelere çözüm olan ve iyi bir sivilce düşmanı olan greyfurt, antioksiden özelliği içermektedir. Bu da cildin kolajen sentezinin artmasını sağlamaktadır. C vitamini deposu olan greyfurt, aknelerle savaşta mücadeleci yönünü her zaman sergilemektedir.

greyfurt sağlığa yararları

Faydaları bitmiyor desek doğru olacaktır. Greyfurt, diş eti şikayetlerine de iyi gelmektedir. Yara iyileşmelerinde adeta mucizevi bir meyve olan greyfurt, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirici etkiye sahiptir. Greyfurt, kalp hastalıklarını azalttığı gibi, kötü kolesterolü de yaklaşık %25 oranında azaltmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı ise greyfurt ve ilaçların aynı anda kullanılmaması olacaktır. İlaçlarla birlikte greyfurt alınmasına dikkat etmek gereklidir. Bu konuda herhangi bir hastalığınız varsa ilaç içen biriyseniz, mutlaka doktora danışılarak bu meyve tüketilmelidir. Çünkü bu konuda bazı ilaçları kullanan hastaların bu hususa özellikle dikkat etmeleri yararlarına olacaktır. Bunun önemli bir nedeni ise, greyfurt meyvesinin karaciğerde yer alan sitokrom isimli p450 denilmekte olan bir enzimi baskılamakta olmasıdır. Bu enzim baskılandığında alınan ilaçları metabolize etmektedir. Bu da ilaçların vücutta artması ve birikmesi de zehirleyici olabilmektedir. Bu nedenle doktora danışılması %100 gerekmektedir.

greyfurt faydaları

PAYLAŞ
Önceki makaleAlexander McQueen 2017 Koleksiyonu
Sonraki makaleTığ İşi Bolero Örnekleri
25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here