Sığla Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

Sığla ağacından elde edilen bir yağ türüdür sığla yağı. Genel olarak ağacın gövde kısmında yer alan çiziklerden elde edilmekte olan salgı ve aynı zamanda kabukların da kazınarak çıkartılması sonrası presleme, kaynatma işlemleriyle elde edilir.

Çok iyi bir antiseptiktir demek doğru olacaktır. Parfümeri ve eczacılıkta içerdiği hoş kokusu sayesinde buhur olarak da kullanılmaktadır. Bitkisel tedavi de sığla yağı sıkça tercih edilmektedir. Bu konuda ülkemizde de yıllık 20 tona kadar sığla yağının üretildiği dönemler olduğu söylenilmektedir. Bu bitki ülkemizde en çok Muğla şehri ve çevresinde yetişmektedir.

Tarihine bakıldığında ise Kleopatra’nın aşk iksiri olarak da kullandığı sığla yağının aslında Hipokrat’la beraber ilaç olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Yine eski Mısır’da mumyalama sanatında da kullanılmış bir yağdır. Sığla yağının insan sağlığına faydalarına bakılacak olursa, reflü, gastrit, ülser türündeki hastalıklara çok iyi gelmektedir.

Ayrıca cilt hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde ve hafif yanıklarda yarayışlı bir yağ olarak insanlığa fayda sağlamaya devam etmektedir. Bunun yanında vücut direncini artıran çok iyi bir özelliği bulunması göğsü yumuşatma gibi güzel özellikleri de bulunmaktadır. Sığla yağı ayrıca nemlendirici özellikleriyle cilt üzerinde oldukça faydalıdır.

Sağlık alanında sığla yaşının yararları kesinlikle oldukça fazladır. Mide yaralarının iyileşmesinde sıkça tercih edilen sığla yağı, mikrop kapma durumlarının da üstesinden gelinmesi konusunda sürülme yöntemiyle yarar alınmaktadır. Balgam söktürücü özellikleri, kaşıntı olan bölgelere sürülmesi sonrası kısa sürede kaşıntıları sona erdirmesi bilinen en iyi özellikleri arasında yer almaktadır.

 

sigla-yagi-nedir-faydalari-nelerdir

Bir önceki yazımız olan Kegel Yöntemleri Nedir başlıklı makalemizde Kegel egzersizleri, kegel egzersizlerinin temeli ve kegel yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir