Shiatsu Masajı Nasıl Yapılır?

Shiatsu masajı nasıl uygulanır
Shiatsu masajı nasıl uygulanır

İsminden de anlaşılacağı üzerine Uzak doğu topraklarından gelen bir masaj yöntemidir kendisi ve iki kilit noktası vardır. Masaj parmak ve parmaklar ile uygulanan baskı tekniği ile uygulanmaktadır. Halk arasında ‘parmak baskı’ olarak da bilinmektedir. Son yüzyılda kullanılmaya başlayan bu yöntem uzun yaşamanın sırrı olarak tanımlanmaktadır.

Shiatsu Masajı Püf Noktaları

Masaj esnasında hiçbir yağ kullanılmaz ve hiçbir ek aparata gerek yoktur. Kişi kendisine yapabileceği gibi yardımda alabilir. Başkası tarafından yapılacak ise alçak bir masaj masasına veya orta sert bir zemine ihtiyaç vardır.

Shiatsu Masajı Nasıl Uygulanır?

İlk olarak parmak uçlarınız ile göğüs kafesinize baskı uygulayın ve ellerinizi yavaş yavaş aşağı yukarı oynatın. Burada amaç enerji akışı sağlamaktır. Ardından bir ayağınızı parmaklarınız ile tutan ve başparmağınızın da yardımıyla sert bir şekilde ovun. İki ayağınıza aynı hareketi yapmanız kan akışınızı hızlandıracaktır. Ardından kalçalarınıza geçin ve kalçanıza iki elinizin tüm parmakları ile baskı uygularken aşağı yukarı şeklinde gezdirin.  Bu hareketi kalçanızın ısındığını hissedene kadar yapın ve aynısını diğer kalçanıza da uygulayın.  Baş masajın da ise ellerinizi yumruk yağın ve sivri kısmı ile çok fazla güç kullanmadan başınıza küçük küçük vurun. Burada püf nokta sürekli farklı yere vurmaktır. Son olarak ise parmaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Shiatsu Masajında yardım alacak iseniz masaj süresini uzatabilir ve esnetme hareketlerini masajınıza ekleyebilirsiniz.

Shiatsu Masajının Yararları

  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Baş ve sırt ağrılarını giderir
  • Adet sancılarını hafifletir
  • Rahatlama sağlar
  • Stresi azaltır
  • Yaraların iyileşmesinde etkilidir
  • Kabızlığa iyi gelir
  • Depresyon döneminde mutluluk verir
  • Anksiyete sorunlarını ortadan kaldırır
  • Kas ve iskelet gerginliklerini giderir

Gibi onlarca faydası masajın kâşifi tarafından sayılmaktadır.

Bu masaj dileyen kişiler tüm vücuduna yapabilirken sadece yüz bölgesine de uygulayabilirsiniz. Yüzü gerginleştirmek, kırışıklıkları azaltmak ve engellemek için uygulanabilir. Bunun için kaz ayakları, yanak, gözaltı, kaşlara ve şakak bölgelerine sadece iki parmağınızı kullanarak parmak uçlarınızda basınç yapabilirsiniz. Sadece parmak ve parmak uçlarının baskısı kullanılarak yapılan masaja dilerseniz gevşetme hareketleri ekleyebilir ve masaj yağı da ekleyerek zevkinize uygun değişiklikler yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı