Serin Örgü Modeli Nasıl Örülür

Serin Örgü Modeli
Serin Örgü Modeli

Örgü örmeyi öğrendikten sonra klasik modellerin yanı sıra son derece farklı olan modelleri de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bir örgüde hem haroşa, hem düz, hem kesme, hem de dolanan işlemlerini bir arada uygulayabileceğiniz serin örgü modeli özellikle bluzlarda ve mevsimlik hırkalarda son derece şık duran bir modeldir.

Serin örgü modeli tekniğini örerken ölçülerinizi çok iyi belirlemeniz ve modeli bu ölçülere göre oluşturmanız gerekir. Çünkü sayılar serin örgü modeli tekniğinde son derece önemlidir. Modelimizi kenar ilmeğimizi hesaba katmadan 10 ve 10 üzerinde ilmek üzerinden oluşturuyoruz. Öncelikle ilmeklerimizi şişimize geçiriyoruz. Üç sıra boyunca haroşa örgü örüyoruz. 3 diş haroşa örerek örneğimizi kurduktan sonrası arka yüze geçtiğimiz zaman ilk kenar ilmeğimizi alıyoruz. Kenar ilmeğimizi aldıktan sonra bir ilmek haroşa, bir tane dolama yaparak 5 ilmeğimizi bu şekilde örüyoruz. Ardından 2 ilmeğimizi birlikte alarak bir ilmeğimizi kesiyoruz. 2 şer ilmeği bu şekilde yaparak 5 ilmeği kesiyoruz.

Bu şekilde 5 ilmeği kestikten sonra 5 ilmek boyunca bir haroşa örüyoruz, bir kez ipliği doluyoruz. Aslında bir önceki işlemde kestiğimiz ilmekleri bu işlemle tekrar şişimize dolamış oluyoruz. Sıradaki 10 ilmekte aynı şekilde 2’şerli olarak ilmekleri alıyoruz ve bir ilmeği kesiyoruz. Toplamda yine 5 ilmeği kesmiş oluyoruz. Tüm sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. Arka sıraya geçtiğimizde dolama yaptığımız ilmekleri bu sefer şişten bırakarak ilmekleri uzatıyoruz. 6 ilmeği örüyoruz, 5 ilmeği atıyoruz. 10 ilmek haroşa örerek aynı zamanda 10 ilmeği de şişe atıyoruz. İlk iki sırayı bu şekilde ördükten sonra serin örgü modeli şekilleniyor. 3. sıraya geçtiğimizde yine modelimizi ilk başta oluştururken yaptığımız gibi 3 diş haroşa örüyoruz. 3 sırada bir örneğimizi yeniliyoruz.

Serin örgü modeli oldukça kolaydır. Ancak modelimizin deseni oluşturan sayıları karıştırmamak için son derece dikkatli örmek gerekir. Serin örgü modelinde oluşan delikler, örgünüze son derece estetiklik kazandıracaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı