Şemsiye Örgü Modeli Nasıl Örülür

şemsiye örgü resimli anlatım
şemsiye örgü resimli anlatım

Örgüde Şemsiye Modeli Şıklığı

Görünüş olarak çok şık olan şemsiye örgü modeli ilk anda zor gibi görünebilir. Ancak üç sırada modeli ortaya çıkan bu örgümüz, son derece kolaydır. Örneğin görüntüsü şemsiyeleri andırmaktadır ve sıralı halde oluştuğu için oldukça güzel bir görüntüsü vardır.

Şemsiye örgü modelini örmek için şişimize ilmeklerimizi atıyoruz. 3 ilmek haroşa örüyoruz. Haroşa ördükten sonra 1 yapıyoruz. Ajur yapmak için ipliğimizi şişimize bir kez doluyoruz ve yandaki iki ilmeği birlikte örüyoruz. Yani bir ilmek kesmiş oluyoruz. Sol yöne doğru bir ilmek keserken, şişimize iplik doladığımız için ilmek sayısında kayıp yaşamıyoruz. Ajur yaptıktan sonrası 3 ilmek düz olarak örüyoruz. Düz ördükten sonra bu kez 2 ilmeği sağ yöne doğru birlikte örerek kesiyoruz. 1 ajur oluşturuyoruz ve 3 haroşa örüyoruz.

Şemsiye modelimizin ilk sırasını bu şekilde 3 haroşa 1 sola ajur, 3 düz örgü 1 sağa ajur şeklinde örüyoruz. Modeli oluştururken, şemsiyenin iki tarafını dilediğiniz sayıda oluşturabilirsiniz. Önemli olan ilmek sayınızı buna göre belirleyip, örgüye öyle başlamaktır. Örneğimizin arka yüzüne geçtiğimizde aynı şekilde haroşa, ajur, düz örgü ajur şeklinde devam edilir. Ajurlar 3 sıra boyunca üst üstte yapılır. Ancak her defasında ortadaki düz ilmekler yanlardan 1’er ilmek eksiltilir. Böylelikle şemsiye örgü modeli alttan üste doğru daralır. En son olarak, tepedeki 3 ilmek birlikte kesilerek şemsiyenin tepe kısmı oluşturulur.

Şemsiye örgü modeli tekniğinde 3 sırada yenilenmiş olur. Şemsiye örgü modeli tekniğinde ajurları yaparken, sırayı karıştırmamak oldukça önemlidir. Ayrıca ajurların yönünü oluştururken dikkat etmek gerekir. Sıra halinde açılmış şemsiyeler gibi duran bu modelimizi örerken çok keyif alırsınız. Belli bir süre sonra model kendini gösterdiğinde karıştırmanız söz konusu olmaz.

şemsiye örgü modeli
şemsiye örgü
şemsiye örgü yapılışı
şemsiye örgü tekniği
şemsiye örgü video
şemsiye örgü resimli anlatım
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı