Semazen Örgü Modeli – Yelek Örnekleri

Semazen Örgü Modeli
Semazen Örgü Modeli

Her türlü örgü için yakışacak güzel ve zarif bir model olan semazen örgü modeli ve yapılışını paylaşacağız. Bu yeni örgü örneği ile oldukça şık bayan örgü yelek modelleri yapabilirsiniz. Ayrıca el örgüsü bebek battaniye modelleri de örebilirsiniz. Kışın çocuklarınızı ısıtacak çocuk süveterleri de bu yeni örgü modeli ile çok güzel sonuçlar verecektir. Bunun haricinde 15 adet bebek ve çocuk hırka örgü modelleri de yeni projelerinize bir fikir verecektir.

Şişle örülen semazen örgü örneği 10 ilmek ve 8 sıradan oluşuyor. Modelin anlatımı 3,5 numara şiş ve normal kalınlıkta bebe ipi ile iki örnek çıkarılarak yapılmıştır. İki motif için 20 ilmek, 5 tane ek ilmek ve 2 tane de kenar ilmek olmak üzere 27 tane ilmekle örgüye başlanmıştır.

Semazen Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Birkaç sıra lastik örgü yapılarak semazen örgüsünün kurulumuna başlanmıştır. Örneğin kurulumu hem düz hem de arka yüzde kurulmaktadır. Tek sıralar düz, çift sıralar ters yüzde örülmüşlerdir.

Semazen Örgü Örneği
Semazen Örgü Örneği

İlk sıra 5 ilmek çift dolamalı ters ve 5 ilmek düz örülerek oluşturulmuştur.  İkinci sırada 5 tane çift dolamalı ilmek örmeden sağ şişe alınarak ve 5 ilmek ters örülerek ilerlenmiştir. Üçüncü sırada 5 ilmekten artırma yapılarak 5 ilmek çıkarılmıştır. Ardından da 5 ilmek düz örülmüştür. Dördüncü sıraya bütün ilmekler ters örülerek devam edilmiştir.

Beşinci sırada başta ve sondaki 6 ilmek düz ve aradakiler de 5 çift dolamalı ters ve 5 düz şeklinde örülmüştür. Altıncı sırada başta ve sondaki 6 ilmek ters ve diğerleri de 5 örmeden sağ şişe ve 5 ters olarak örülmüştür. Yedinci sıra, başta ve sonda 6 ilmek düz; diğerleri 5 ilmekten 5 ilmek çıkarılarak ve 5 ilmek düz örülerek tamamlanmıştır. Sekizinci sıra bütün ilmek ters örülerek semazen örgü deseni kurulumu bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/BLBPqQfgqpw (Gönülden Örgüler)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı