Selanik Örgü Modeli Nasıl Örülür

Selanik Örgü Modeli
Selanik Örgü Modeli

Örmesi hem çok zevkli olan hem de çok şık olan Selanik örgü modeli herkesin örmek istediği modeller arasındadır. Herkesin birbirinden öğrenmek istediği bu modeli siz de öğrenip, pratiklik kazandıktan sonra çok rahat bir şekilde örebilirsiniz. Bu modelle son derece şık hırka, ceket, yelek ve bebek battaniyesi örebilirsiniz.

Selanik örgü modelimizi çift sayıda ilmeklerden oluşturacağımız için şişimize ilmeklerimizi çift sayıda atıyoruz. Selanik örgü modeli genellikle kendini geniş gösteren bir örgü olduğu için ilmek sayısını belirlerken, öreceğiniz modelden daha küçük ölçülerde başlamakta fayda vardır. İlmek sayısı düşündüğünüzden biraz daha az sayıda olmalıdır. Kenar ilmeğimizi alıyoruz. İlmeklerimizi alırken, ipliğimiz her zaman kendimize doğru olmalıdır. Bir ilmek ters örüyoruz. Ardından bir ilmek örmeden şişimize alıyoruz ve şişimizin üzerine doluyoruz.

Bir ilmek ters örüyoruz, ardından bir ilmeği şişimizin üzerine alıyoruz ve ilmeğin üzerine ipliğimizi doluyoruz. İlk sıramızı bu şekilde devam ediyoruz. Selanik örgü modeli yaparken, bütün bir sırayı bu şekilde örüyoruz. Arka sıramıza geçtiğimizde kenar ilmeğimizi alıyoruz. Çift olan ilmeklerimizi alıyoruz ve örüyoruz. Örmeden aldığım ilmeği ve doladığımız ip çift olduğu için onları örüyoruz. Önceden ördüğümüz ilmeği bu sefer şişimize alıyoruz ve üzerine iplik doluyoruz. Önce ördüğümüz ilmeği bu sefer örmeden alıyoruz. Yani bir önceki sırada örülen ilmekler, bu sırada örülmüyor. Bir önceki sırada örülmeden alınan ve üzerine iplik dolanan ilmek, bu sırada örülüyor.

Selanik örgünün bütün sıraları bu işlemle devam ediyor. Yani örgünün ön ve arka sırasında her zaman bu şekilde işlemimiz devam ediyor. Örgümüzü bu şekilde ördüğümüz zaman ön ve arka tarafında düz örgü gibi duran Selanik örgü modeli oluşuyor. Ördükçe pratiklik kazanacağınız bu model, oldukça şık örgüler örmenizi de sağlayacaktır.

Selanik Örgü
Selanik Örgü Modeli Nasıl Yapılır
Selanik Örgü Tekniği
Selanik Örgü Modeli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı