Şeker Hastalığının Nedenleri

şeker hastalığı
şeker hastalığı

Selamlar hanımlar; bugünkü sağlık yazımızda sizlere şeker hastalığı nedir ve nedenleri nelerdir konusu hakkında bilgiler aktaracağız. Öncelikle bu hastalığın en önemli nedeni hareketsizliktir diyebiliriz. Yaşam tarzı olarak hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen kişiler, bu hastalığa daha kolay yakalanma riskine sahiptirler. Devamlı olarak oturan ve hareketsiz olan bünyenin çalışama nedenleri, şeker hastalığına yakalanma riskini de artırmaktadır. Bazı hallerde bu hastalık ırsi de olabilmektedir ve ailesinde şeker hastalığı geçirmiş kişilerin de bu konuda dikkatli olmalarında fayda vardır.

Şeker Hastalığına Bağlı Nedenler

şeker hastalığını önleme

Sebepleri kontrol edilen şeker hastalığında, hareketsizlik ve buna bağlı olarak hareketsiz stilde bir yaşam tarzı ise bu tür kişilerin bu hastalığı adeta mıknatıs gibi kendilerine çekmelerini sağladığı önemli bir gerçektir. Temel nedenlere baktığımızda bu hastalıkta en çok dikkati çeken şeylerin başında hareketsizlik ve bu türde oluşan gidişatlar yer almaktadır. Ayrıca hareketsizliğin yanında hipertansiyon durumları da şeker hastalığına paralel olarak gözükebilmektedir.

Kilolu olunma halleri de yine bu hastalığı tetikler. Karaciğerin işleyişini azaltan fazla kilolar da şeker hastalığına yakalanma nedeni olarak gösterilmektedir. Eğer kişide damar sertliği sebeplerinden ötürü şeker hastalığı varsa, bu tür kişilerin özel eşyaları evdeki diğer kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Diş fırçası, bakım ürünleri ya da tırnak makası bu gibi özel eşyalar bu duruma örnek verilebilir.

Şeker Hastalığının Sebepleri

şeker hastalığının nedenleri

Şeker hastalığında farklı bir durum ise şekerin kanda bulunmasının içinde dolaşacağı damarlara da zarar verebileceği gerçeğidir. Bu sebeple de başta kalp, beyin, böbreklerin yani hayati derecede önem taşıyan organlarda yine göz ve ayaklarda da tahribatların meydana gelmesi damarda dolaşacak şeker hastası kanıyla da gözlemlenebilmektedir. Ayrıca şeker miktarı çok arttığı durumlarda, idrarla şeker kaybının fazla olması da söz konusu olacaktır.

Oluşacak idrar miktarının artması da bu tür durumlara bağlı olabilmektedir. Ailesinde şeker hastası olan bir kişi sağlıklı yaşama mutlaka ve mutlaka dikkat etmeye özen göstermelidir. Yaşam tarzını değişip hareketsiz yaşam yerine, spor yapılan daha özel bir yaşam tarzıyla bu hastalığın kişide oluşturabileceği riskleri önlemek mümkün olacaktır. Şeker hastası olmasanız bile hareketli yaşam tarzını benimsemeniz, diğer hastalıklardan da korunmanıza fayda sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı