Ana Sayfa Örgü Videoları Şaşkın Bayan Yeleği Yapımı

Şaşkın Bayan Yeleği Yapımı

Şaşkın Bayan Yeleği Yapımı
Şaşkın Bayan Yeleği Yapımı

Bayanlar için çok şık bir yelek çalışmasının anlatıldığı bu videoyu mutlaka izlemelisiniz. Daha önceden bu modeli şaşkın bere ve şaşkın atkı olarak da yapılışlarını paylaşmıştım. Şimdide şaşkın yelek modelinin anlatımını sizlerle paylaşıyorum. Model ile oluşturulan desenler bayanlar haricinde erkek örgülerinde de rahatlıkla kullanılabilecek güzelliktedir.

Bu çalışma için 250-300 gr kadar ip kullanılmıştır. Kullanılan ip Angora olup 20% tiftik, 80% akrilik içermekte ve 550 metre de uzunluğundadır.  Ayrıca bu ip ile 4 numara da şiş kullanılmıştır.

Bu güzel bayan yeleği örneğinde farklılık olsun diye düğmelerde kurdeleli bir çalışma yapılmıştır. Yakası da şal yaka olarak örülmüştür.

Şaşkın Bayan Yeleği Modeli
Şaşkın Bayan Yeleği Modeli

Şaşkın Yelek Modeli Nasıl Örülür?

Yeleğin yapımına 60 tane ilmek atılarak başlanmıştır. İlk sıralarda akordeon örgü tekniği kullanılmıştır. Her ön yüzde ilmeklerin yönü değiştirilerek devam edilmiştir. Böylelikle her iki sırada bir örgünün yönü değiştirilmiştir. Aynı zamanda sıra sonlarında ilmekler bırakarak üçgen bir örgü parçası elde edilmiştir. Belli bir sıra örgünü sağ tarafı bu şekilde yükseltildikten sonra bu sefer sıranın başında ilmekler bırakarak sol tarafında yükseltilmesi yapılmıştır. Bu yön değişimleri sürekli tekrarlanarak toplamda 17 dilim üçgen örülmüştür.

Bu boyuna örülen uzun örgü parçası katlandığında şaşkın yelek modelinin hem iki önü hem de şal yaka bölümü ortaya çıkacaktır.

Arka için de 46 ilmek atarak aynı yöntemle üçgen dilimlerden oluşan iki parça daha örülmüştür. Videosunda aynı zamanda bu örgü modelinin başka bir teknikle nasıl örüldüğü de gösterilmiştir. Bu ön ve arka parçalar örüldükten sonra iğne iplikle dikilerek şaşkın yelek modeli tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/FlbU3lYbfKs

Anlatımlı Şaşkın Yelek Örneği Videosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here