Şaşkın Atkı Modeli Yapılışı

Şaşkın Atkı Modeli
Şaşkın Atkı Modeli

Bu yazımda çapraz üçgen dilimler halinde ilerleyen yeni model bir atkının yapılışına yer vereceğim.  Bambaşka bir örgü tekniği ile örülen bu atkı modelinin ismine şaşkın atkı modeli ismi verilmiştir. Sanırım çapraz bir şekilde örülmesi nedeni ile bu ismi almış olabilir. Yapımı gayet kolay olan bu atkının yapılışına gelin hep birlikte bir göz atalım.

Örnek atkı modeli yapımı için batik desenli bir ip seçimi yapılmıştır. İpin uzunluğu 210 metredir. Aynı zamanda 4 numara şiş ile örülmüştür.

Şaşkın Atkı Modeli Yapılışı
Şaşkın Atkı Modeli Yapılışı

Şaşkın Atkı Modeli Nasıl Örülür?

Anlatımlı örnek şaşkın atkı modeli yapımına 36 ilmek atılarak başlanmıştır. Şaşkın atkı modeli 2 üçgen dilimin birbirini tekrar etmesi sonucunda oluşmuştur. İlk dilimde her iki sırada bir ilmeklerin yönü değiştirilmekte ve sıra sonlarında ilmek bırakılmaktadır. Bir sonraki dilim olan ikincisinde de ilmek bırakılma işi sıra başında olmaktadır. Bu şekilde ilk dilimde sol taraf, ikinci dilimde sağ taraf yükseltilerek ortaya üçgen dilim desenli bir atkı modeli çıkmaktadır.

Son tur tamamlandığında toplayıcı sıra örülmüş ve ilmekler arkadan kesip bitirilmiştir. Ortaya da 1 metre 40 cm. uzunluğunda yapımı basit atkı örneği çıkarılmıştır. Bu dilim sayıları artırılıp uzatılarak istenilen uzunlukta yapılabilmektedir. İsteyenler de bunu boyunluk olarak da kullanabilmektedir. Uçlarını püskül yapıp süsleyebilir ya da bu şekilde düz bırakabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/qLkfJXvZM2k

Anlatımlı Şaşkın Atkı Örneği Videosu

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı