Sanat Kili İle Cupcake Nasıl Yapılır?

sanat kili ile cupcake yapımı
sanat kili ile cupcake yapımı

Anneler daha çok sanat kili ile olan aktiviteleri çocukları ile yapmayı tercih ediyor. Bu sayede hem çocuklarıyla güzel vakit geçirebiliyorlar hem de boş zamanlarını güzel bir şekilde değerlendirebiliyorlar.  Bu sebepten dolayı  bu konumda sizlere sanat kili ile cupcake yapımı hakkında bilgiler vermek gereği duydum.

Aslında bu sanat killeri ile yapılan aktiviteleri birçok yolla eğitici hale dönüştürebilirsiniz. Sanat kili ile cupcake yaparken bir kere renklerle ilgili birçok şey öğrenebilirler. Belki meraklanıp videoları da izleyebilir ve daha çok renk bilgisine ulaşabilirler.

Bunun haricinde sanat kili ile cupcake yapımı sırasında kullanacağınız hamurlardan hayvan şekilleri yaparak isimlerini öğretebilirsiniz. Gerekirse hayvanların çıkardıkları sesleri kullanın. Görsel eğitim olduğu için bu sayede daha çabuk öğreneceklerdir.

Sanat kili ile cupcake yapımı çok zor sayılmaz. Çocuğunuzla rahatlıkla yapabilirsiniz. Sizinle vakit geçirmek çocuğunuz için de iyi olacaktır. Eğer bir çocuk annesi ile vakit geçirmeye başlarsa annesini bir arkadaş gibi görür ve anneler de sıkıntı çekmekten kurtulmuş olur.

Malzemeler :

  • Beyaz, bej, kahverengi, siyah, kırmızı, sarı ve mavi sanat kili (polimer kil)
  • Kahverengi ve kehribar rengi akrilik boya
  • Fimo sıvısı
  • Fimo parlak vernik
  • Sim
  • Göz pimi
  • Kek kalıbı
  • Kesici bir alet, uzun bir iğne, kürdan, boya fırçası ve neşter
kilden cupcake malzemeler
kilden cupcake malzemeler

Eğer renkli bir kişiliğiniz varsa ve çocuğunuzda öyle ise bu malzemelerdeki sanat kilerinin renklerini değiştirebilirsiniz. Ama uyumlu olmasına dikkat edin.

Yapılışını internette her türlü yerden bulabilirsiniz. Özellikle bu tür hobiler için açılan site ve kanallar bulunmakta. İsterseniz siz de böyle bir çalışma yapabilirsiniz.

Sanat kili ile cupcake yaparken çocuğunuza eğitici şeylerden göstermeyi unutmayın. Hayvan şekilleri gibi meyve ve sebze şekilleri de öğretebilirsiniz.

Yapımı :

Öncelikle, bej kilinden büyük bir top hazırlayın. Bebek mavisi rengi alacak şekilde mavi ve beyaz kili karıştırın. Turuncu bir kil elde etmek için kırmızı ve sarı killeri karıştırın. Siyah kilden 8 adet küçük top hazırlayın.

sanat killerini hazırlama
sanat killerini hazırlama

Kahverengi polimer kil ve cupcake kalıbını kullanarak, tabanı hazırlayın. Kurutun ve soğumasına kadar biraz bekleyin. Tabanın rengi tamamen size kalmış.

alt taban desenini oluşturma
alt taban desenini oluşturma

Bej kilini kullanarak cupcake’in tepesini oluşturun. Bir kek dokusu yapmak için bir kürdan veya iğne kullanın.

tabanla tepe kısmı birleştirme
tabanla tepe kısmı birleştirme

Şimdi, cupcake’in üst kısmını renklendirmek için akrilik bir boya kullanın. En iyi renk kombinasyonu olarak koyu sarı ve kahverengi bulmaya çalışın.

boyama
boyama
pişirme
pişirme

Şimdi, cupcake’i  tabanıyla uyumlu hale getirmek için göz pimini kesin.

pimi kesme
pimi kesme

Göz pimini, cupcake’in üst kısmına takın. Bu adım, bu cupcake’i daha sonra kolyeye veya başka bir süs eşyasına dönüştürmenize izin verecektir.

göz pimini takma
göz pimini takma

Bir taraftan cupcake’in üstünde yardımcı çizgi oluşturmak için neşteri veya herhangi bir keskin aleti kullanın. Bu cupcake’in üzerine oluşturacağınız kardan adam yüzünü şapkasından ayırmak için gereklidir. Bu adım daha sonra sıvı kilin eşit olarak yerleştirilmesinde de size yardımcı olacaktır.

tepe kısmı kesme
tepe kısmı kesme

Cupcake’i yaklaşık 10 dakika fırında pişirin. Bu adım, cupcake’in üstündeki boyanın sertleşmesine yardımcı olacaktır. Pişirmezseniz renkler açık ve hoş görünmeyecektir. Cupcake’in üzerine koyacağımız boya sıvı kil ile karışabilir.

Beyaz polimer kilini FIMO sıvısı ile karıştırın. Karışım pürüzsüz olduğunda, 1. kısıma (kardan adam yüzü) uygulayın.

kardan adam yüz boyama
kardan adam yüz boyama
yüz kısmını boyama
yüz kısmını boyama

Dikkatli olun ve daha önceden kestiğiniz hattı geçmemeye çalışın. Cupcake tepesinin üzerinde bir karışım uygulamayın.  Buzlanma görüntüsü elde etmek için +/- 3 mm kenardan uzak duracak şekilde uygulayın. Bu daha gerçekçi gözükmesini sağlayacaktır.

Mavi buzlanma oluşturmak için bebek mavisi kili ve Fimo sıvı kullanın. Karışımı 2. kısıma (şapkaya) uygulayın.

şapka kısmını boyama
şapka kısmını boyama

Kardan adam suratına bir havuç oluşturmak için turuncu kili kullanın. Kardan adamın yüzüne koyun.

kardan adam burnu
kardan adam burnu
burnunu oluşturma
burnunu oluşturma

Kardan adamın gözlerini yapmak ve gülümsetmek için siyah kil toplarını kullanın.

kardan adam yüzünü oluşturma
kardan adam yüzünü oluşturma

Şimdi sanat kili ile cupcake yapımı aşamalarının zor kısmına geldik. Büyük iğne veya uzun kürdan alın ve kar tanelerini kardan adamın şapkasına sim kullanarak oluşturun.

ponpon şapka simleme
ponpon şapka simleme

Son olarak, bebek mavisi polimer kilden küçük bir top oluşturun ve kar tanelerinin üzerine kardan adamın şapkası yapın.  Bu bir adeta pompon şapka olacak. Bu parçaya da bir miktar sim tatbik edin.

sanat kili cupcake hazırlama
sanat kili cupcake hazırlama

Sanat kili kullanarak oluşturduğumuz cupcake artık kullanıma hazır hale gelmiştir. Resimde görüldüğü üzere isterseniz göz piminden bir ip geçirerek çocuğunuza kolye oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı